Burun Estetiği İçin Doğru Zamanlama Ne Olmalı?

 In Burun Estetigi, Makaleler

Genç yaşta yani ergenlik döneminde gençlerin estetik açıdan güzel görünmelerini sağlayacak yollara başvurmak istemesi normaldir. Büyüme çağında sorun haline gelen bu kaygılar normal karşılanabilir ancak burun estetiği yaptırmak sorumluluk gerektirir.

burun-estetigi

Genç yaştaki hastalara estetik burun operasyonu uygulanıp uygulanmaması konusunda iki karşıt görüş mevcut. Gençlere estetik cerrahi yapılması taraftarı grup, çocukların vücudundaki şekil bozukluklarının onların sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde derin izler bıraktığını, dolayısıyla psikolojik sorunlara yol açabileceğini söylüyor. Diğer yandan estetik cerrahi karşıtları da çocuklar fiziksel ve duygusal gelişimlerini tamamlamadan yapılan estetik cerrahinin onların gelişimleri üzerinde olumsuz etkiler bırakacağını düşünüyor.

Genç bir hastanın konu hakkında en iyi ve doğrru şekilde aydınlatılması gerekir.  Ancak tüm bu bilgilendirme karşısında hastanın bu bilgileri tam olarak algılamayabildiği tartışma konusudur.

Bu konudaki şahsi fikrim, genç yaşta estetik burun ameliyatı olmaya kararverme aşamasında en önemli sorun ebeveynlerinin bu konudaki yaklaşımıdır. Doğru bilgilendirme ve burun ameliyatı olma konusunda sabırsız davranılmaması gerektiğini savunan ebeveynelerin yanı sıra çocuğunun gelişimini tamamlamadan ısrarla burun operasyonu geçirmesini savunan ebeveynlerdir.

Bu konuda ebeveynlere tavsiyem, aceleci davranmadan plastik cerrahtan en doğru zamanama hakkında bilgi almaları olacaktır. Gençlere yapılacak estetik burun operasyonu için her vakanın ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekir. Tıbbı gereklilik durumları haricinde burun estetiği yaptıracak kişinin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi göz önüne alınmalıdır. Bunun yanında düzeltilmesi düşünülen deformitenin hayatında ne kadar önemli bir rol oynadığı da karar vermede etkili bir faktördür.

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

1979 yılında  sanatçı bir babanın oğlu olarak istanbul’da dünyaya geldi.  Babasının heykeltraş olması sanat ortamında olmasını sağladı. Devamı
Recommended Posts
2 yorum
 • Dilan Hazal
  Cevapla

  Merhaba,
  Benim adim Dilan Hazal, ben ingilterede okuyorum. Ben burun estetigi yaptirmak istiyodum ve siz bana tercih edildiniz.
  Bir kac sorum vardi. Egerki yardimci olursaniz cok sevinirim.

  Saygilar
  Dilan Hazal

  • Op. Dr. Güncel Öztürk
   Cevapla

   buyrun Dilan hanım, cevaplayalım 🙂

Yorum Bırakın

Bilgi
İLETİŞİM & SORU FORMU

Bilgilerinizi Bırakın, Size Dönüş Yapalım...