fbpx

Botoks ile Diş Gıcırdatma Tedavisi

Botoks ile Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş gıcırdatma yani bruksizm, uyanık ya da uykudayken bilinçsiz bir şekilde dişlerin gıcırdatılarak fiziksel ağrı ve ciddi diş problemlerine yol açabilecek bir sorunu ifade eden tıbbi bir terimdir. Kronik dişlerin gıcırdatma baş ağrısına, kulak ağrısına, yüz ağrısına ve hatta migrenlere neden olabilir.

Diş gıcırdatmanın riskleri nelerdir?

Bruksizmden kaynaklanan diş problemleri arasında diş minesinin kaybı, diş hassasiyetinin artması ve dişlerin düzleşmesi ve / veya çatlaması yer alır. Dişlerini sıkarak uyuyan ve uyanıkken de sıkan buruksizm hastaları sık sık çene ağısı şikayeti yaşarlar. Çene kaslarının güçlenerek kalınlaşması ile ortaya çıkan hipertrofisi ise bruksizmin diğer bir yan etkisidir.

Diş gıcırdatmada botoks tedavisinin etkileri nelerdir?

A Tipi Botulinum Toksin ya da yaygın olarak botulinum toksini olarak bilinen tedaviler; çene ağrıları, baş ağrıları ve bruksizm ile ilişkili diğer hoş olmayan problemlerin tedavisinde oldukça etkili bir rahatlama sağlamaktadır. Bruksizmi yanı sıra botulinum toksin tedavileri çene hattının görünümünü yumuşatmaya da yardımcı olur.

Botulinum toksin ve konvansiyonel bruksizm tedavileri

Son zamanlarda, botulinum toksininin aşırı kas aktivitesini ve spastisitesini hedeflemek ve tedavi etmek için ideal bir tedavi seçeneği olduğu kanıtlanmıştır. Anti-inflamatuar ilaçlar ve diş cihazları gibi diğer birçok tedavi, sorunun kaynağını ele almaya yetmeyebiliyor. Diş hekimliği cihazları geceleri dişleri gıcırdatmayı engellemek amacı ile başarılı bir şekilde kullanılmasına rağmen, dişlerin ve diş etlerinin ağrılı yan etkilerini durdurmayabilirler.

Diş gıcırdatmada botoks nasıl uygulanır?

Botulinum toksininin küçük dozlarını doğrudan masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kas) enjekte ederek dişlerin istemsiz gıcırdatılmasını ve çenesinin kenetlenmesini durdurmak için kas olması gerektiği kadar güçsüzleştirilir. Bu, kasları önemli ölçüde rahatlatır ve gıcırdatma nedeni ile dişler üzerindeki aşınmayı ve yıpranmayı azaltır. TMJ’ye (temporomandibular eklem) ve baş ağrılarına neden olan hasar azaltılır veya ortadan kaldırılır. Çiğneme ve yüz ifadeleri gibi istemli bir şekilde yapılan hareketler botoks enjeksiyonundan kesinlikle etkilenmez.

Diş gıcırdatma tedavisinde botoks nasıl etki eder?

Botulinum toksin enjeksiyonları bruksizm yani diş gıcırdatma için kalıcı bir tedavi olmamasına rağmen, bazı hastalar için gece diş gıcırdatmanın rahatsız edici semptomlarına karşı etkili bir şekilde kontrol yeteneği sağlayabilir. Bruksizmi tedavi etmek için kullanılan botulinum toksini tipik olarak üç ila dört ay sürer. Bu sürenin sonunda botoks enjeksiyonunun uzmanlar tarafından tekrar edilmesi gerekir.

Diş gıcırdatma tedavisi hakkında daha fazla bilgi ve tedavi desteği almak için Op. Dr. Güncel Öztürk’ten randevu alabilirsiniz.

Baby

Botoks

Baby botoks denilen teknik ile hepsi mümkün. Baby botoks… Devamı

Minimal

Botoks

Saflaştırılmış bir bakteri olan botoks, estetik cerrahide çok… Devamı

Önleyici

Botoks

Preventative botoks yani önleyici botoks yaşlanmaya karşı cildi… Devamı

Masseter

Botoks

Masseter botoksu, masseter kasının yer aldığı yüzün alt kısmının inceltildiği estetik prosedürüdür… Devamı

Nefertiti

Botoks

Uzun boyunlu belirgin çene hattı, Mısır döneminden beri… Devamı

Erkekler İçin

Brotoks

Brotox erkeklere özel botoks tedavisi uygulamasıdır. Ve son… Devamı

Diş Gıcırdatma

Botoks

Diş gıcırdatma yani bruksizm, uyanık ya da uykudayken… Devamı

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Diş gıcırdatma ve diş sıkma için çene botoksu fiyatı nedir?

  Cevapla
  • Merhabalar Seda Hanım. 0532 1778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 • İyi günler. Bruksizm şikayetim var.ama siz botoksun kalıcı olmadığını yazmişsınız. Ben üç uygulamada sona ereceğini okumuştum.kafam karıştı acıkcası:(bruksızme yapılan botoksla maseter botoks aynı mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Rukiye Hanım. Evet aynıdır. Botoks kalıcı değildir. Aşama aşama yapılır. Tamamen kalıcı değildir, sadece tamamen eski haline döndürmez.

   Cevapla
 • Botox yapıldığından ne kadar süre sonra kaslara etki ediyor ve dişleri sıkmamaya başlıyoruz?

  Cevapla
 • merhabalar,
  dış gıcırdatma botoksu yapıldıktan sonra yüz şeklinde bir değişme meydana geliyor mu?

  Cevapla
  • Merhabalar Duygu hanım. Massater Botoksu, Çene köşesindeki keskinliği ve şişkinliği yumuşatır.

   Cevapla
 • Diş sıkma ve diş gıcırdatma için uygulanan botoks tedavisi ücreti nedir.Teşekürler.

  Cevapla
  • Merhaba Şaziye hanım, Fiyat bilgisi için +905321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşıp, arayarak veya whatsapp üzerinden görüşebilirsiniz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü