fbpx

Burun Dolgusu (Liquid Rhinoplasty)

Burun Dolgusu

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen burun şekli değişikliklerini ifade eder. Bu prosedür genellikle cilt dolgu malzemelerinin enjeksiyonunu içerir. Cilt dolgu malzemeleri, hyalüronik asit dolgu malzemesi gibi hacim kazandırmak için farklı yüz bölgelerine enjekte edilen ürünlerdir. En çok enjekte edilen yüz bölgeleri arasında dudaklar, nazolabial kıvrımlar (burun kenarları ile ağzın köşeleri arasındaki kırışıklıklar) ve yanaklar bulunur. Son yıllarda, cerrahi olmayan rinoplasti tekniği gelişti, bu prosedürde de burundaki dolgu enjeksiyonu ile burundaki boşluklar, girintiler, kontur eksiklikleri ve asimetriler tedavi edilmeye başlandı.

Burun dolgusu nasıl yapılır?

Prosedür, burun dokusunu doldurulması, genellikle 20-30 dakika boyunca uygulanan bir anestetik krem ile daha sonra cerrahın ve hastanın belirlediği kilit alanlara enjekte edilmesinden oluşur ve böylece estetik açıdan düzelme sağlanır. Enjeksiyon genellikle 5-10 dakika sürer ve klinik ortamda gerçekleştirilir.

Burun dolgusunun avantajları nelerdir?

Burun dolgusu estetiği hastalara birçok avantaj sunmaktadır. Birincisi, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz karara varamamış birçok hasta için iyi bir seçenektir. İkincisi, rötuşların gerçekleştirilmesi çok kolaydır, çünkü belirli bir bölgeye az miktarda dolgu eklemek için basit bir enjeksiyon yapılması yeterlidir. Bu özellikleriyle, burun, enjeksiyonlarla arzu edilen sonuç elde edilinceye kadar “şekillendirilebilir”. Ve üçüncü olarak, burun dolgusu cerrahi tekniklere kıyasla çok daha ekonomiktir.

Burun dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Burun dolgusunda kullanılan dolgu malzemeleri kalıcı olmadığı için, teknik, hastaya kalıcı bir şekilde taahhütte bulunmadan sonuç hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Hastanın sonuçtan tamamen memnun olmadığı durumlarda, işlem geri dönüşümlü olduğu için güven vericidir. Dolgu birkaç ay içinde kaybolur ve burun orijinal şeklini alır.

Burun dolgusunun dezavantajları nelerdir?

İki temel dezavantaj vardır. İlk olarak, sonuç kalıcı değildir. Dolgu malzemelerinin türüne göre etki süreleri farklıdır. Sonuç malzeme ve enjeksiyon tekniğine bağlı olarak bir ila iki yıla kadar sürebilir. İkincisi, tekniğin esas sınırlaması, sadece hacim eklenebilmesidir. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik varsa tek başında dolgu enjeksiyonu yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgusu her durum için uygun olmayabilir, çünkü burnun bazı kusurları bu yöntemle düzeltilemez.

Yine de burun dolgusu, ameliyatla yapabilecek birçok sorunu düzeltebilir. Çok yönlü bir tekniktir ve burun anatomilerinin ve cilt tiplerinin farklı türlerine uygulanabilir. Ameliyat olmak istemeyen, cerrahinin tıbbi veya diğer nedenlerle aşırı riskli olabileceği veya ameliyatın gerektirdiği iyileşme süresi için yeterli vakti olmayan hastalar için iyi bir alternatiftir.

Revizyon burun estetiği için de kullanılabilir

Burun dolgusunun yaygın kullanımı, rinoplasti uygulanmış ama ufak düzeltmeler için revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyan hastalar için de uygulanmaktadır. Bu tür hastalar için burun dolgusu enjeksiyonu iyi bir seçenek olabilir. Kusurları kamufle etmek veya doku kaybı olan alanlara hacim eklemek için uygulanabilir. Burun dolgusu genel sağlık durumu yerinde olan ve burnunda aşırı boyutta bir şekil bozukluğu olmayan her yetişkin için uygun bir seçenektir.

Burun dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra, normal hayata ara vermeden devam edilebilir. Şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu yoktur. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik prosedürlerden birisidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (43 votes, average: 2,95 out of 5)
Loading...
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

203 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Çiğdem
Çiğdem
3 yıl önce

Merhaba burun ucu düşüklüğü bu yöntemle kaldırılabilir mi?

Deniz
Deniz
3 yıl önce

Merhabalar benim burnumun ucu düşük ve bu yüzden dolgu yaptırmak istiyorum ama yaşım 16 sonuç ne olur acaba?

Pelin
Pelin
3 yıl önce

Merhaba, ameliyattan önce çok kemerli bir Burnum yoktu o kemer de alınınca burnum küçücük kaldı ve asla alışamıyorum çok psikolojim bozuldu en azından dolguyla burun sırtım eski hacmine ulaşabilir mi ve bu tehlikeli mi acaba ameliyat olanlar için? Lütfen yardımcı olabilir misiniz. Şimdiden çok teşekkürler mutlu akşamlar.

Buse
Buse
3 yıl önce

Burun dolgusu yaptırdığımız zaman, burnumuzun önden görüntüsü değişir mi mesela ben kalkık bir burun istiyorum ama önden de belli olsun

Neslihan
Neslihan
3 yıl önce

Merhaba guncel bey burnum kemerli acaba dolgu olabilir mi?

Simay
Simay
3 yıl önce

14 yaşındayım dolgu yapmam mümkün mü ailemin de izni var

Tuğçe
Tuğçe
3 yıl önce

Merhaba burnumu ameliyatla estetik yaptırdım fakat ucu biraz şişik kaldı bunu burun dolgusuyla düzeltebilmemiz mümkün mü

Müag
Müag
3 yıl önce

Merhaba üç yıl önce ameliyat oldum burnumda eğrilik var dolgu olur mu

ayşe
ayşe
3 yıl önce

burun ucum hafif düşük olduğu için delikler oval olması gerekirken tamamen yuvarlak, burun ucuna ve ortasına yani septum kısmına yapılan dolguyla burun deliklerinde herhangi bir değişiklik sağlanabilir mi?

Ruken
Ruken
3 yıl önce

Merhaba hocam Bn 2 ay önce burun ameliyatı oldum burnumun ortası gereğinden fazla törpülenmiş burun sırtına dolgu önerir misiniz?

İrem
İrem
3 yıl önce

Yaş sınırı nedir acaba

Sude
Sude
3 yıl önce

Merhaba benm burnum kemerli ve beni rahatsiz ediyor dolgu yaptirmak istiyorum olurmu onerirmisiniz?

Elvan
Elvan
3 yıl önce

Merhaba benim burun şeklimle ilgili bir sorunum yok ama burnum çok şişman nasıl bir yöntemle giderilebilir

Umut
Umut
3 yıl önce

Merhaba, burun dolgusunu 2-3 kez tekrarladiginizda kalıcı hale gelir diyorsunuz ama bazı yorumlardada tamamen kalıcılığı yoktur diyorsunuz. Bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim.

Merve Ergün
Merve Ergün
3 yıl önce

ücreti ne kadar burun dolgusunun saygilar

Özlem Demir
Özlem Demir
3 yıl önce

Kemerli buruna dolgu fiyatı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Derya
Derya
3 yıl önce

Merhaba 3 yıl önce rinoplasti oldum burun ucu asimetrisi var dolgu ile duzelebiliyor mu ?

Handan
Handan
3 yıl önce

Merhaba burun dolgusu omurluk olmasını istiyorum bu mümkün mü ?
Birde sıkıntısı zararı varmıdır?

Keremcan
Keremcan
3 yıl önce

Merhaba
Burun dolgusu süresi bitince eskisinden daha kötü duruyor deniyor. Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz. 4 yıllık dolgu var deniyor bazı hekimler var mıdır.. Tsk ederim

nil çeliker
nil çeliker
3 yıl önce

Merhaba hocam,
Kemerli bir burnum var, dolgu işlemi randıman verir mi? Şimdiden teşekkürler.

Asena
Asena
3 yıl önce

Merhaba 5 yıl kalıcı durun dolgusu falan varmı birde bu dolgu süresi bitince burun eskisinden daha bozuk duruyormuş doğrumu

Sare
Sare
3 yıl önce

Merhaba..ben sadece burun ucundan rahatsizim zaman zaman..ve fotoğraflarda simetrisi eşit degil .dolgumu olur acaba

şerife
şerife
3 yıl önce

merhabalar benm burnum küçük fakat biraz geniş ameliyat olmaktan korkuyorum dolguyla inceltmek mümkün müdür

Sıla
Sıla
3 yıl önce

Ben 16 yaşındayım burnum çok uzun ve eğri kapalı burun amrliyatı olmak istiyorum dolgu istiyordum ama kalıcı değilmiş ne öneriyorsunuz ?

emre
emre
3 yıl önce

merhaba ben 6 ay önce burun ameliyatı oldum burun sırtı düz olmasını isterken çok hafif kavisli oldu dolgu ile bi miktar düz hale getirilebilir mi? yaptırırsam daha sonradan çökme oluşabilir mi dolgu ağırlığı nedeniyle?

Serap
Serap
3 yıl önce

Mrb kanatlar hicbir şekilde kucultulemez mı dolguyla veya daha iyi biraz daha kucuk görünemez mi bu islemle

Pınar
Pınar
3 yıl önce

Merhaba, 1 yıl önce Burun ameliyatı oldum. Burnum güzel ama ucu biraz kalkık geliyor. Dolgu işlemi kalkık burnu indirebilir mi?

Hacice
Hacice
3 yıl önce

Demek istediğim açılan dolgu ne kadar süre sonra tekrar kulanılabilir?

Sude Sarı
Sude Sarı
3 yıl önce

merhaba neştersiz bir işlem istiyorum. burun dolgusu için, güvene bilir miyim

Zehra
Zehra
3 yıl önce

Merhaba fiyat nedir

Nur
Nur
3 yıl önce

Hocam iki sene önce estetik operasyon geçirdim. Çok doğal ve güzel oldu. Fakat sonradan kemik büyüdü. Tekrar doktoruma gidip konuştum. Ameliyat olman gerek dendi. Kemikten kurtuldun ama bu seferde önden bakınca eğri büğrü duruyor burnum. Yeniden ameliyat olmaya cesaretim yok.kapali ameliyat olma gibi Bir şansım olabilir mi?

Samira
Samira
3 yıl önce

Merhaba
Burun dolgusu yapmış biri sonrasından burun ameliyatı yapabiliyor mu? Veya ameliyat için herhangi bir zararı var mı? Fiyat değişimide oluyor mu?

Nalan
Nalan
3 yıl önce

Merhaba.Ben ekim ayinda burun dolgusu yaptirdim.1 ay sonra hamile kalirsam bi sorun olur mu?

Gülşen
Gülşen
3 yıl önce

Merhabalar bende burun dolgusu yaptırmak istiyorum amma kalıcı olarak

Elif Derin
Elif Derin
3 yıl önce

Merhabalar ben on altı yaşındayım burnumun ucunda bir düşüklük var aileden gelme. Dolgu için on sekiz yaşımı doldurmam mı gerekir

Zehra Naz Yılmaz
Zehra Naz Yılmaz
3 yıl önce

Ameliyatta en erken 16 olduğunu biliyorum, anestezi olmayan bir operasyon için neden 18 yaşında olmak gerekiyor? Sevgiler iyi günler

begüm
begüm
3 yıl önce

burun dolgusu ile burun kemeri,burun ucu düşüklüğü,burun deliği asimetriliği,burun sırtı eğriliği bunların hangilerini düzeltilebilie

Kaan
Kaan
3 yıl önce

MERHABA DOKTOR BEY BENİM BURNUM FAZLASIYLA EĞRİ YANİ DÜŞÜK BURUN DOLGUSU KESİN DÜZELTİRMİ VE STANDART FİYATI NE KADAR?

Hülya
Hülya
3 yıl önce

Merhabalar burun kanatlarında genişlik var sadece bu işlem bu sorun içinde geçerlimi

yaren
yaren
3 yıl önce

merhaba yaş sınırı ve genel itibariyle fiyat aralığı bilgisi nedir

Samet
Samet
3 yıl önce

Peki bir kaç kere yapılsa kalıcı olurmu

Omer
Omer
3 yıl önce

Peki bir kaç kere yapılsa kalıcı olurmu

Tolga
Tolga
3 yıl önce

Peki bir kaç kere yapılsa kalıcı olurmu

yakup
yakup
3 yıl önce
Reply to  Tolga

Merhabalar burun ucu dusuklugu icin dolgu makulmudur mesela gulerken sarkan burunlar bu yontem ile duzeltilebilirmi

Tolga
Tolga
3 yıl önce

Kaç kere yaptıgımızda kalıcı hale gelir burun dolgusu

Aydın
Aydın
3 yıl önce

Merhaba Ben, 1-ay önce burun ameliyatı oldum , bunumun sol tarafı biraz çöküntü var . Bu durumda dolgu yapılabilir mi ? En az ne kadar zaman geçmesi gerekiyor bilgi verebilirseniz çok sevinirim…

Elnure
Elnure
3 yıl önce

Merhaba ben burnumun ucuna biraz dolgu yaptirsam incelirmi??

Ruze
Ruze
3 yıl önce

Merhabalar doktor bey ben burun dolgusu yaptırdım ve gözlerim alerji olduğu için lens takmam yasaklandı gözlüğün burna etkisini azaltmak için ne yapabilirim