fbpx

Burun Estetiği

GÜNCEL ÖZTÜRK

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

İçerik

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, medikal adıyla rinoplasti, yüzün tam orta bölgesinde bulunan burnun yapısını düzeltmek, estetik görünümünü iyileştirmek ve gerekliyse nefes alma fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.

Yüz, sosyal çevrede etkileşimde bulunurken insanlarda ilk dikkat çeken özelliktir ve burun yüzün en belirgin kısmıdır. Bu sebeple, burundaki şekil bozuklukları veya istenmeyen özellikler kişinin özgüvenini ve sosyal etkileşimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Burun ameliyatı, kişinin hem estetik görünümünü hem de sağlığını iyileştirerek özgüvenini önemli ölçüde yükseltebilir.

Ancak, bu tarz bir operasyonda, öncesi ve sonrası sürecinin doğru yönetilmesi, cerrah ile iyi bir iletişim kurulması ve gerçekçi beklentilerin belirlenmesi olumlu bir sonuç almak için kritik öneme sahiptir.

Videoyu oynat

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun içerisindeki kemik ve kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi ile yapılan burun estetiği işlemi çoğu zaman genel anestezi altında gerçekleştirilir. Burun yapısına bağlı olarak operasyon ortalama 2-4 saat arası sürer ve iyileşme süresi işlemin büyüklüğüne ve hastanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Rinoplasti ile burunda yapılabilen değişiklikler;

✅ Burun boyutu
✅ Burun şekli (kemerli burun estetiği)
✅ Burun eğriliği (deviasyon)
✅ Tipplasti (burun ucu estetiği)
✅ Burun delikleri
✅ Nefes problemleri

Bu değişiklikler genellikle hastanın estetik hedeflerine ulaşmak için bir arada kullanılır. Fakat, her hastanın ihtiyaçları ve hedefleri benzersiz olduğu için, rinoplasti süreci her hastaya özeldir ve doktor ile gerçekleştirilecek kişisel bir muayene sırasında belirlenir.

Burun Estetiği Teknikleri:

Tıbbi literatürde iki farklı yaklaşım bulunmaktadır;

1- Açık Rinoplasti

Açık Rinoplasti operasyonlarında burun ucunun alt kısmına bir kesi açılır ve burun derisi kaldırılır. Daha invaziv olan açık burun estetiği operasyonları genellikle Dr. Güncel Öztürk tarafından komplike vakalarda kullanılmaktadır. Dr. Öztürk, eğer burun yapısı uygun ise, daha az travma sağlayacağından kapalı tekniği tercih etmektedir.

2- Kapalı Rinoplasti

Bu teknikte tüm kesiler burun delikleri içerisinden yapılır. Burun derisi havaya kaldırılmadığından burnun yapısı daha bütünsel olarak görülebilir ve hastanın yüz yapısına uygun bir burun şekli elde edilebilir. Koruyucu Rinoplasti yaklaşımını özümseyen Dr. Güncel Öztürk daha az iz, daha hızlı iyileşme ve daha doğal sonuçlar sağladığından dolayı operasyonlarının çoğunu bu teknik ile gerçekleştirmektedir.

Her burun yapısı farklı teknikler ve nüanslara ihtiyaç duyabilir. Örneğin burun kemeri 4 mm’den yüksek ise push-down 4 mm’den alçak ise let-down tekniğine uygun olacaktır. Bu sebeple operasyon öncesi mutlaka detaylı bir muayene gerekmektedir.

Daha Az İz

Kırmadan Müdahale

Hızlı İyileşme

Doğal Sonuç

Özetle Rinoplasti Süreci

Merak EdilenlerCevaplar
Operasyon İsmiBurun Estetiği (Rinoplasti)
Operasyon TekniğiKapalı, Koruyucu Teknik
Anestezi TürüGenel Anestezi
İşlem Süresi 2-4 Saat
Hastanede Kalış 1 Gece
Atel Alım Süresi5-7 Gün
Hassaslık3-4 Gün
Sosyal Hayata Dönüş5-10 Gün
İstirahat5-10 Gün
Operasyon Fiyatıİletişime Geçin

Makaleler

Dr. Güncel Öztürk’ün uluslararası medikal dergilerde yayınlanan burun estetiği konseptinde geliştirdiği teknikler.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.

İşlem ne kadar sürer?

“Burun estetiği kaç saat sürer?” sorusu plastik cerrah olarak duyduğumuz soruların en başlarında gelmektedir.

Operasyon süresi uygulanacak işlemin karmaşıklığına ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 2-4 saat arası süren rinoplasti operasyonu revizyon (önceden işlem geçirmiş burunlar) ve daha komplike işlem gerektiren vakalarda daha fazla zaman isteyebilir.

Genellikle işlem sonrası hasta hastanede 1 gün konaklar ve ertesi gün evine dönebilir. Operasyon sonrası morlukların azalması yapılan işlemin yoğunluğuna göre genellikle 1 hafta alır. Burun üstüne yerleştirilen plastik atel ise 5-7 gün sonrasında çıkarılır.

Burun Estetiği Sürecim Nasıl Geçecek?

01

Dr. Güncel Öztürk ile Muayene

Operasyon sonrası burnunuzun alacağı olası görüntüyü Dr. Güncel Öztürk 3D Vectra cihazı ile size gösterir.

Operasyon Günü Belirleme

Süreç hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra operasyon gününüz belirlenir.

02

Operasyon Günü

Ortalama 2 saat süren işlem sonrası 1 gece hastanede konaklarsınız.

03

Kontrol Günü

Dr. Güncel Öztürk operasyon sonrası kontrolünüzü yapar ve taburcu olursunuz.

04

Atel ve Silikon Alımı

5-7 gün sonrasında Dr. Güncel Öztürk atel ve silikonlarınız çıkarıldıktan sonra son kontrolü sağlar ve yeni burnunuza merhaba diyebilirsiniz.

05

Düzenli Kontroller

Seyahat etme imkanınız bulunuyorsa 1-3-6 ve 12. aylarda kliniğimizde sizi misafir ederek her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.

06

İstanbul Burun Estetiği Fiyatları

İşlemin fiyatı birkaç faktör tarafından belirlenmektedir;

1- Cerrahın Deneyimi: İşlemi gerçekleştirecek cerrahın rinoplasti üzerindeki deneyimi fiyatı etkileyen önemli faktörlerden biri olacaktır.

2- Operasyonun Karmaşıklığı: Önceden de bahsettiğimiz gibi her burun yapısı farklı nüans ve yaklaşım gerektirebilir. İşlem ne kadar karmaşık olursa fiyat da ona göre değişkenlik gösterecektir.

3- Kullanılacak Teknik: Daha sofistike teknikler tecrübe ve inovatif ekipmanlar gerektirdiğinden fiyat üzerinde etkisi olacaktır.

4- Hastane Ücretleri: Operasyonun gerçekleştirileceği tesisin ücretleri de fiyatı etkileyecektir. Hastanede konaklama, anestezi ve tıbbi masraflar gibi etkenler de maliyeti etkileyebilir

Burun estetiği fiyatları 2023

2022 burun estetiği fiyatları konusunda daha önce sağladığımız bilgiler referans olabilir ancak her yıl bu fiyatların değişebileceğini unutmamanız önemlidir. 2023 burun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Burun yapınızı kliniğe ileterek operasyona uygun olup olmadığınızı ve sizi nasıl bir sonuç bekleyeceği hakkında fikir alabilirsiniz.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.

Yaş sınırı? Burun estetiği kaç yaşında yapılır?

Operasyona karar vermiş ve yaptıracak adayın kemik oluşum sürecini tamamlamış olması elzemdir. Genel olarak kadınlarda 16 yaş ve erkeklerde 18 yaşından sonra yapılabilmektedir.

Reşit olmayan bireyler aile onayı ile operasyona girebilirler. Ayrıca bireyin operasyona engel oluşturacak kronik hastalıklara sahip olmaması, burun yapısının operasyona uygun olması ve beklentisinin gerçekçi olması da burun ameliyatını düşünmeden önce dikkate alınması gereken en önemli kriterler olarak görülmelidir.

Burun Estetiği

Dr. Güncel Öztürk’ün Burun Sanatı kitabına Doğan Kitap Evinden ulaşabilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

Genellikle 2-4 saat arası süren rinoplasti operasyonu revizyon (önceden işlem geçirmiş burunlar) ve daha komplike işlem gerektiren vakalarda daha fazla zaman isteyebilir.
Operasyon sonrası 1 haftalık süreçte şişlik maksimum seviyeye çıkacaktır. Sonrasında kademeli olarak 2-3 hafta içerisinde inecektir fakat burun yapısının tamamen oturması kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 6-12 ay arasında sürebilir.
İşlem sonrası 7-10 gün içerisinde morluklar çoğu geçmiş olur ve şişliğiniz minimum seviyeye iner. İyileşme süreci burun yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
Rinoplasti işlemine girecek hastanın kemik oluşum sürecini tamamlamış olması gerekmektedir. Burun estetiği genel olarak kadınlarda 16 yaş ve erkeklerde 18 yaşından sonra yapılabilmektedir.
Burun estetiği sonrası hafif çerçeveli gözlükler 3, kalın çerçeveli gözlükler ise 6 ay sonra takılabilir. Burun içerisindeki kemik ve kıkırdak dokuları yeniden şekillendirildiğinden iyileşme süreci sırasında üzerine baskı yapılmaması önemlidir.
Burun içerisinde modifiye edilen kemik ve kıkırdak dokusunun stabil kalmasına destek olması için kullanılan plastik atel genellikle operasyon sonrası 5-7 gün içerisinde alınır.
Kapalı rinoplasti operasyonlarında burun içerisine konulan dikişler kendi kendine eriyen türden dikişlerdir. Alaplasti (burun delikleri) küçültme işlemi yapılmadığı sürece burun içerisinde sadece eriyen dikişler kullanılır.
Evet, burun estetiği ameliyatlarında bu iki duruma da aynı anda değinilebilir.
Kişi operasyona karar verdikten sonra en az 1 hafta önceden sigara tüketimini bırakmalıdır. Ayrıca kanamayı hızlandıran alkol, meyve çayı gibi ürünler de 1 hafta öncesinden bırakılmalıdır.
Burun içerisindeki yapıların hassaslığı nispeten devam edeceği için özellikle ilk 1 ay burnunuzu çarpmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca beslenme düzeni de iyileşme süreci için oldukça önemlidir.
Minimal olsa da yapı travmaya uğratıldığından dolayı bir iyileşme sürecinden geçecektir. Rinoplasti işlemi sonrası burun ucundaki sertlik kişiden kişiye değişebilmekle 1-3 ay arası sürebilmektedir.
3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

392 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Yaşar altunbay
Yaşar altunbay
4 yıl önce

Hocam merhaba ben burun estetiği yaptırmak istiyorum nasıl yardım cı olabilir misiniz

Mevlüt
Mevlüt
4 yıl önce

Hocam meraba benim burnum fazlasıyla büyük bunu kucultemek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz

Mahmut
Mahmut
4 yıl önce

Merhaba güncel bey burnum oldukça büyük küçültmek istiyorum gözlerin arasında kemik te büyük ve ucu düşük kıkırdak yok dendi

Martina
Martina
4 yıl önce

Hi, can I please know how much is rhynoplasty? Thank you
Marti

Hilal Bircivan
Hilal Bircivan
4 yıl önce

Merhabalar Güncel Bey, benim hem burun içi nefes alma sorunum hem de burun dışı şekil eğriliği var. Daha önce görüştüğüm iki kbb doktoru da bana hem içten hem dıştan ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Siz her ikisini de yapıyor musunuz? Ayrıca burnumun hemen önünde kılcal damarlar topluluğu var onu lazerle yakma işlemi de yapıyor musunuz? Şimdiden teşekkürler.

1 3 4 5
[elfsight_whatsapp_chat id="8"]
392
0
Would love your thoughts, please comment.x