fbpx

Liposuction

Liposuction Yağ Aldırma, Vücut Şekillendirme

Yağ modelleme (“lipoplasty”) ya da sadece lipo olarak da bilinen liposuction, insan vücudunun belli bölgelerindeki yağ birikimlerinin özel bir vakumla veya özel enjektörlerle emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı kozmetik cerrahi bir işlemdir. Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınırken, yüzeyel liposuction yada liposculpture yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Amerikada her yıl yaklaşık 400 bin kişi liposuction operasyonu olmaktadır. Uygulanan bölgeler arasında karın, bel, sırt, kol, çene (gıdı), dış uyluk, iç uyluk, iç diz, meme (jinekomasti) ve kalça gibi alanları kapsamaktadır.

Liposuction’da 30 yıllık gelişmeler sonucu daha kolay uygulanımı, daha az kan kaybı, daha az rahatsızlık ve daha az risk ile daha fazla yağ hücreleri çıkarılabileceği kanısı oluşmuştur. Ayrıca çıkarılan yağ doğal bir dolgu maddesi olarak kullanılabilir. Bu “otolog yağ transferi” olarak adlandırılır ve bu işlemde alınan yağ, vücutta bir alanı yeniden şekillendirme, kırışıklıkları azaltmak veya ortadan kaldırmak için enjekte edilir.

Liposuction operasyonu diyet veya egzersiz için iyi bir alternatif değildir. Yani zayıflama operasyonu değil, bir vücut kontur düzeltme operasyonudur. Bu operasyonda, diyet ve egzersizle vücuttan uzaklaştırılamayan dirençli yağ dokusu alanlarına uygulanarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olunur. Liposuction işlemine iyi bir aday olmak için, genellikle 18 yaşın üzerinde, genel sağlık durumu iyi, devam eden bir diyet ve egzersiz rejimi mevcut ve bazı vücut alanlarında dirençli yağ cepleri mevcutsa bu operasyona uygundur. Liposuction operasyonunda emniyet sınırı ortalama 4,5 litre olarak kabul edilmektedir. Bu orandan daha yüksek miktarda yağ alınabilir yalnız hastanın sıvı ve elektrolit dengesini sağlayacak önlemler de alınmalıdır. Hastada daha geniş alanlar mevcutsa 3-6 ay sonra tekrar liposuction yapılabilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Operasyonun ayrıntıları hakkında size detaylı bilgi verilir. Daha önce opere olan hastaların resimlerini görmeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Tedavi edilecek alanın fotoğrafları çekilir
Ayakta iken hedef alanları vücut üzerinde işaretlenir
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Birçok sayıda liposuction uygulama tekniği ve cihaz mevcuttur, bunların kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur.

-Vakum Yardımlı Liposuction (SAL):
Klasik liposuction, bu işlemde küçük bir kanül ile vakum cihazı birlikte kullanılır. Plastik cerrah özel bir sıvıyı yağ katmanına verdikten sonra bu bölgede dikkatlice ileriye ve geriye hareketler ile yağ hücrelerinin parçalanmasını ve emme işlemini gerçekleştirir.

-Ultrason Yardımlı Liposuction (UAL):
Ultrason aracılığıyla yağlar parçalanıp vakum yardımlıyla uzaklaştırılır.

-Güç Yardımlı Liposuction (PAL):
Özel hareketli kanül uçları ile yağlar parçalanıp ve uzaklaştırılır

-Su Yardımlı Liposuction (WAL):
Özel bir kanül yardımıyla solüsyon ile yağ dokusu yapısı bulamaç haline getirilip uzaklaştırılır. Liposuction sırasında solüsyon sürekli ilave edilip ve aynı kanül yoluyla bulamaç aspire edilir. WAL ile daha az solüsyon infiltre edilir ve daha az ödem oluşur.

Eksternal Ultrason Yardımlı Liposuction (XUAL veya EUAL):
XUAL ultrasonik enerjinin deri yoluyla, vücut dışından uygulanmasıdır. UAL prosedüründeki kanül kullanımını gereksiz kılar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir işlem değildir ve klinik çalışmalarda etkinliği hala kesin değildir.

Twin-kanül (destekli) liposuction (Tcal veya TCL):
İkiz kanül (destekli) liposuction yağ aspirasyon kanülü, bir tüp-içinde-bir-tüp özel kanül çifti sayesinde hastanın dokusunu korur. Dış kanül içindeki iç kanülün 1-2 mm titreşimiyle yüzeysel veya cilt altı yağ aspirasyonu sağlanırken potansiyel kanül sürtünme yanıkları da ortadan kaldırılır.

-Lazer Yardımlı Liposuction (LAL):
Lazer enerjiisi ile yağlar parçalanır ve kanül yardımıyla uzaklaştırılır. Diğer yöntemlere göre en büyük avantajı cilt sıkılaştırma etkisidir.

Liposuction operasyonu hastane ortamında, ameliyathanede anestezi hekiminin gözetiminde yapılır. Özel kanül giriş alanları 2-4 mm boyutunda olup genellikle dikilmeye gerek kalmaz veya 1 dikiş konur.

Anestezi Türü

Küçük lokasyonlarda Lokal anestezi, daha büyük bölgesel alanlarda lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok geniş uygulamada genel anestezi uygulanabilir.

Operasyon Süresi

Operasyon vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 0.5 – 3 saat arasında değişir.

İyileşme Süreci

Operasyon sonrası pansumanı yapılıp özel liposuction giysisi giydirilir. Operasyonun büyüklüğüne ve uygulanan anesteziye bağlı olarak aynı gün veya bir gün sonra hastaneden çıkabilirsiniz. Uygulanan işleme bağlı olarak 2gün ila 2 hafta arasında normal iş hayatınıza dönebilirsiniz. Operasyon sonrası çok belirgin bir ağrı oluşmaz, ağrı kesiciler verilerek bu sizi rahatlatır. İşlem yapılan alanda ödem, renk değişimi, hissizlik veya karıncalanma olabilir bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Liposuction giysisini (korse) yaklaşık 5 hafta giymeye devam edelir. Liposuction kanül giriş alanları 2-4 mm boyutunda olmakta ve 3 ay içinde belli belirsiz hale gelir.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız. 6ay-1yıl arasında liposuction alanı son şeklini alır.

Liposuction operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzeltebilen kozmetik cerrahi bir işlemdir.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x