fbpx

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Dudak Kaldırma Ameliyatı

Üst dudak kısalığı tedavisi olarak da bilinen üst dudak kaldırma, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara yöneliktir. Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembesi arasındaki bölge hedef alınır. Yüz estetiği cerrahisinde bu alanın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bununla birlikte, bu uzunluk bireylerin yüzün çevre özelliklerinin konumuna göre değişebilir. Eğer bu kısımdaki uzunluk, olması gerekenin çok üzerindeyse yani kişiye rahatsızlık verecek kadar fazlaysa estetik cerrahiden destek alınabilir.
Kimler için uygundur?

Üst dudak kaldırma ya da üst dudak kısaltması ile ilgilenen pek çok hasta, dudak hareketsizken bakıldığında üst dudağın üzerindeki mesafenin aşırı uzun olmasından rahatsız olurlar. Bu uzunluğun olması gerekenden fazla olması kişinin alt yüzünün olduğundan çok daha uzun görünmesine neden olur. Aslında, üst dudağının dikey doğrultudaki uzunluğu genellikle yaklaşık alt dudak-çene uzunluğu kadardır. İdeal oranlara sahip olmayan bir yüzde daha fazla uyum ve denge oluşturmak için üst dudak kısaltma prosedürü bazı durumlarda oldukça etkili bir çözüm olabiliyor.

Aynı zamanda bazı hastalar gülüş estetiği için de dudak kaldırma ameliyatı talep edebiliyor. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudağın yukarı çıkarak dişleri belirli bir oranda görünmesini sağlaması gerekiyor. Üst dudağın mesafesinin ideal orandan fazla olması dudağın üste doğru çekilerek dişlerin yeterli derecede görünmesine engel olabilir. Dudak kaldırma ameliyatı ile kesici dişlerin yetersiz gözükme durumu da düzeltilebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı nedir?

Üst dudak kaldırma prosedürü sırasında, üst dudak bölgesinde, dikey uzunluğunu kısaltmak için fazla deri alınır. İstenen ölçümü elde etmek için, iki teknikten biri gerçekleştirilebilir. Birincisi, cildin küçük bir bölümünün çıkarıldığı kırmızı dudak sınırında (dudak silindiri) yapılan bir kesiyi içerir. Sonuç olarak, üst dudak yükselir ve kısalır. Bununla birlikte, bu teknik, bazı hastalarda bir skarın öne çıkmasına neden olabilir.

İkinci ve daha popüler yaklaşım, üst dudağın ile burnun birleştiği kısmın altına bir kesi açmaktır. Bu, insizyon burnun alt kısmına (nasale) yerleştirildiğinden, buna bir alt-tabaka üst dudak lifti denir. Bu ameliyatta insizyonun üst ekstremitesi, burnun hemen altındaki üst dudağın doğal konturunu izler. Aşırı miktarda deri alındıktan sonra üst dudak, kesik kenarların birlikte dikilmesi ile kaldırılır. Kesiğin tabakalar halinde kapatılması önemlidir – yani, sütürün uygun şekli korumak için yeterli kuvveti sağlaması için dikişlerin derinin altına yerleştirilmesi hayati önem taşır. Derin dikişler yerleştirildikten sonra, cilt kenarları daha sonra mümkün olan en az haliyle görünür hale getirmek için titizlikle hizalanır.

Dudak kaldırma ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme süreci 5 ile 7 gün arasında değişiklik gösterir. Genellikle üst dudak üzerinde soğuk kompresler ile kontrol edilebilen 72 saatlik bir şişme görülür. Olası ağrılar doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Kesi izlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır, yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder. Bu süre boyunca izler belli belirsiz bir hal alır.

Dudak kaldırma ameliyatının etkileri nelerdir?

Dudak kaldırma ameliyatı güzel dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar için çarpıcı sonuçlar sağlayabiliyor. Düzgün ve iyi tanımlanmış dudaklar yüzün genel görünümü iyileştirebilir. Bazı kadınlar daha dolgun dudaklar isterken, diğerleri benzersiz, güzel dudaklara sahip olmayı hayal ederler. İkincisi için bazı durumlarda dudak kaldırma estetiği gerekebilir. Dudak kaldırma ameliyatı “cupid yayını” (üst dudağın üstündeki iki farklı tepe noktası) yeniden şekillendirir ve burnun tabanı ile dudakların üst kısmı arasındaki mesafeyi yeniden tanımlar. Birçok estetik uzmanı bu dikey alan için ideal uzunluğun 12-15 milimetre (mm) arasında olduğuna inanmaktadır. Daha dolgun dudaklar isteyen kadınlara, enjekte edilebilir dolgu maddesi de uygulanabilir. Bu muayene sırasında detaylı olarak tartışılabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak kaldırma ameliyatı, genel anestezi altında akredite bir cerrahi tesisinde ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Ameliyat tamamlanması genellikle 1-2 saat sürer. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde, bazı şişlik ve orta derecede ağrı olacaktır, ancak sonuçlar hemen görülebilir olacaktır. Kaldırılmış dudağın son görünümünün tam etki göstermesi birkaç ay sürebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için Op. Dr. Güncel Öztürk’ten randevu alabilirsiniz.

Venüs

Dudağı

Venüs dudağı, antik çağdan itibaren kabul edilen ideal dudak… Devamı

Afrodit

Dudağı

Afrodit dudağı en evrensel dudak estetiğine sahip dudak… Devamı

Eros

Dudağı

Yüz estetiğinde dudak güzelliğinin çok önemli bir yeri var. İnsanlık… Devamı

Hera

Dudağı

Gülümseme, sosyal alanda sözsüz iletişimin en önemli aracı… Devamı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 3,71 out of 5)
Loading...
[elfsight_whatsapp_chat id="11"]
6
0
Would love your thoughts, please comment.x