fbpx

Eros Yayı Dudak Estetiği

Eros Yayı
Dudak Estetiği

Yüz estetiğinde dudak güzelliğinin çok önemli bir yeri var. İnsanlık tarihi boyunca bütün sanatçılar için ilham kaynağı olur. Şiirden edebiyat, resimden heykele sanatın her alanında ön plana çıkar. Dudak estetiğinde dudağın dolgunluğunun yanı sıra dudak konturu, üst dudak ile alt dudak arasındaki dolgunluk uyumu, üst dudak kıvrımları çok önemlidir. Eros yayı denilen aşk yayı ise üst dudağın tam ortasındaki kıvrımın dudak ile uyumudur.

Eros yayı denilen orta kıvrımın belirgin, alt dudağın üst dudağa göre daha dolgun, dolgunluğun ise dudağın orta kısmında yoğunlaştığı, üst dudak kenarlarının hafifçe kıvrık olduğu dudak örneklerini hemen hemen bütün sanat eserlerinde görülebilir.

Eros yayı estetiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Dudak estetiğinde amaç dudağa dolgunluk ile çekici bir şekilde vermektir. Eros yayı genellikle doğal dudak yapısında bulunan bir kıvrımdır. Sadece bazı dudak şekillerinde bu kıvrım daha belirgindir, dudakla daha uyumludur ve hafif dışarı çıkık durmaktadır. İdeal olarak kabul edilen ise bu özelliklere sahip dudaklardır.

Yaşlanmaya bağlı olarak dudak hacmi ve şekil bozukluğu durumlarında eros yayı da bozulur. Bazı durumlarda ise genetik olarak aşırı ince dudağa sahip olan kişilerde de eros yayı belirsiz halde olabilir. Bu durum kişilerde daha yaşlı bir görünümün yanı sıra mutsuz ve sinirli bir görünüme de neden olabilir.

Eros yayı estetiğinde dudağa hem dolgunluk hem de dudak kıvrımı tasarımı birlikte yapılır. Bu tasarım ise sanat bilgisi gerektirir. Bu nedenle dudak estetiği alanında uzman cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Eros yayı dudak dolgusu nasıl yapılır?

Dudak dolgusunda kullanılan çok çeşitli dermal dolgu türü mevcuttur. Bunların arasında silikon implantlar, yağ enjeksiyonları ve hyalüronik asit dolguları bulunmaktadır. Bunlar kalıcı ve geçici dudak dolguları olarak ikiye ayrılmaktadır. İmplantların dışında enjekte edilen silikon jeller de bulunmaktadır. Ancak günümüzde birçok estetik cerrah geçici dolgu malzemeleri daha fazla tercih edilmektedir.

Hyaluronik asit dudak dolgusu estetiği çok ince iğneler kullanılarak ortalama 10 – 15 dakika arasında gerçekleştirilir. Operasyon sırasında herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez.  Hasta hemen iş ya da günlük hayatına devam edebilir. Dudak dolgunluğu ve şekli operasyonun hemen ardından belirgin hale gelir. Dudak şeklini ve hacmini kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de yaklaşıl 1 yıl boyunca korumaya devam eder. Bu sürenin ardından dolgu işleminin tekrarlanması gerekmektedir.

Venüs

Dudağı

Venüs dudağı, antik çağdan itibaren kabul edilen ideal dudak… Devamı

Afrodit

Dudağı

Afrodit dudağı en evrensel dudak estetiğine sahip dudak… Devamı

Eros

Dudağı

Yüz estetiğinde dudak güzelliğinin çok önemli bir yeri var. İnsanlık… Devamı

Hera

Dudağı

Gülümseme, sosyal alanda sözsüz iletişimin en önemli aracı… Devamı

2
0
Would love your thoughts, please comment.x