fbpx

Koltuk Altı Terlemesi

Koltuk Altı Terlemesi

Spor yaparken ya da seri hareket ettiğimizde, sıcak ortamlarda, stres, sinir, heyecan ya da endişeli olduğumuz zamanlarda vücudumuz terleyerek reaksiyon verir. Özellikle koltuk altı bölgesindeki terleme ise kötü bir koku ve görünüme neden olur.

 

Bu seviyedeki terleme normal olarak kabul edilir, sebep olduğu koku ise sosyal açıdan kişilere büyük sıkıntı verir. Kokuysa daha sıkıntı verici bir durumdur. Ter bezlerinin salgıladığı sıvılar genellikle kokusuz olmakla birlikte özellikle koltuk altı gibi cildin birbirine temas ettiği bölgelerde oluşan bakterilerle temas ettiğinde ya da kapalı kalan cilt bölgelerinde kötü bir kokuya yol açar.

Normal terlemelerin dışındaki hiperhidroz denilene aşırı terleme ve anhidroz denilen az ya da hiç terlememe gibi sorunlar daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bunun dışındaki vücuttaki aşırı koku oluşumu da aynı şekilde başka bir sağlık probleminin habercisi olabilir.

Neden terleriz?

Vücudumuzun ısı düzenleme sistemi ve ter bezleri terlemeyi sağlayarak ter kokusuna yol açar. Ter kişinin vücut sıcaklığını korumasını ve cildinizin nemlenmesini sağlar. Böylece vücut sıvılarını, kalsiyum ve sodyum gibi vücut kimyasallarından oluşan elektrolitlerin dengelenmesini de sağlar.

Cildimizdeki ekrin bezleri ve apokrin bezleri olmak üzere iki çeşittir. Ekrin bezlerinin sayısı vücutta daha fazla sayıdadır ve cildin üst yüzeyine daha yakındır. Apokrin bezleri ise saçlı kafa derisi, koltuk altları, kasık ve açık kıl köklerinin daha sık olduğu bölgelerde bulunur.

Vücut ısısı arttığında, otonom sinir sisteminin yönettiği ekrin ter bezlerini uyararak cildin üst yüzeyinde sıvı salgılanmasını harekete geçirir. Terleme denilen bu sıvı, su ve sodyum klorür yani tuzdan oluşur. Üre maddeleri ile beraber vücuttaki sıvıların dengelenmesini sağlayan elektrolit denilen yardımcı maddeleri de az miktarda içerir. Bunun dışında, apokrin ter bezleri direkt olarak daha yağlı bir ter salgılar. Bu yağlı ter oksijen ile temas ettiğinde ise kokuya yol açar.

Ne zaman daha fazla terleriz?

Her sağlıklı insan terler. Peki, ama ne zaman, hangi durumlarda ve ne yoğunlukta terlenildiği kişiye göre değişiklik gösterir. Terlemeye yol açan durumları şu şekilde sıralayabiliriz.  Özellikle ağır egzersiz yapıldığı durumlarda, sıcak ortamlarda, stres, sinir ve aşırı stresli olunan durumlarda daha fazla terlenir.

Duygusal tepkiler nedeniyle ortaya çıkan terleme genellikle yüz, koltuk altı, avuç içi ve ayaklarda daha fazla ortaya çıkar. Terin kokma nedenleri ise ruhsal durumumuzdan, beslenme şeklimizden, kullandığımız ilaçlardan, bazı hastalıklarımızdan ve hormonlarımızın durumundan bile kaynaklanabilir. Koku en fazla koltuk altından, ayakkabıları çıkardıktan sonra oksijenle temas eden ayaklardan gelebilir. Tüm bunlar normal terleme durumundan bahsedilebilir, eğer aşırı terleme durumunuz varsa başka hastalıkların belirtisi olabilir.

Aşırı terleme yani hipertiroidi’ye neden olan rahatsızlıklar arasında psikiyatrik hastalıklar, andropoz ya da menopoz, obezite, şeker hastalığı, böbreküstü bezi rahatsızlıkları ve çeşitli enfeksiyonlar sayılabilir.

Ne zaman doktora gitmeliyiz?

Eğer terleme ile ilgili aşağıdaki sorunlardan herhangi birisini yaşıyorsanız hemen doktora başvurmalısınız. Ani bir şekilde aşırı terlemeye ya da neredeyse hiç terlememeye başlarsanız. Aşırı terleme normal hayatınızı devam ettirmeye engel oluyorsa. Durduk yere gece terlemeleriniz arttıysa. Vücut kokunuzda belirgin bir şekilde farklılık hissediyorsanız. Bu gibi durumlarda doktora giderek aşırı terlemenizin altında yatan tıbbı sebeplerin tespit edilmesini sağlamalısınız.

Koltuk Terlemeyle ilgili hastalıklar nasıl teşhis edilir?

Aşırı terlemenin kontrolünde muayene esnasında doktorunuz varsa tıbbı rahatsızlıklarınız hakkında bilgi alabilir, çeşitli testler yapılmasını isteyebilir. Bunlar arasında kan ve idrar testleri yer alabilir.

Koltuk Terleme nasıl tedavi edilir?

Terleme tıbbi sağlık problemleri nedeniyle ortaya çıkıyorsa öncellikle terlemeye sebep olan sağlık problemlerinin tedavisi gerçekleştirilir. Aşırı terleme tedavisi ise çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. Cerrahi tekniklerinin yanı sıra cerrahi olmayan teknikleri de günümüzde oldukça yaygındır.

Koltuk Altı Terlemesinde botoks enjeksiyonu tedavisi nasıldır?

Cerrahi olmayan teknikler arasında botoks enjeksiyonu tedavisi de yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks enjeksiyonu ile botulinum toksini enjekte edilerek ter bezlerini çalışmasını sağlayan ter sinirlerin hareketi kısıtlanır. Özellikle koltuk altı terlemelerinde botoks enjeksiyonu ile ter bezlerinin faaliyetleri geçici olarak durması sağlanır.

Terlemede botoks enjeksiyonu başka hangi bölgelere uygulanabilir?

Botoks enjeksiyonu tedavisi koltuk altı terlemesinin dışında el ve ayaklara da uygulanabilmektedir. Botoks enjeksiyonu tedavisi terlemede geçici bir çözüm sağlamaktadır. Yan etkisi olmayan bir operasyondur. Botulinum toksininin etkisi ortalama 1 yıl devam eder. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu süre kişinin yeniden terlemeye başlaması ile tekrarlanması gerekmektedir.

Koltuk AltıTerlemede botoks enjeksiyonu tedavisine nasıl hazırlanır?

Eğer botoks enjeksiyonu ile terleme tedavisi yaptırmak istiyorsanız, operasyona şu şekilde hazırlanabilirsiniz. Koltuk altı temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Koltuk altı tüylerinizi temizlemeniz gerekir. Koltuk altınıza herhangi bir kimyasal malzeme kullanmamanız gerekir. Hatta en az 24 saat öncesinden deodorant gibi kimyasal malzemeleri kullanmak ciltte hassasiyete neden olabilir.

Ter kokusu başka yöntemlerle engellenebilir mi?

Terleme reçetesiz bir anti perspirant, deodorant vs. kullanarak birkaç saatliğine önlenebilir, ancak gün boyu bir koruma sağlamaz. Özellikle terleme durdurulamadığı için koltuk altında kötü bir görünüme yol açan ıslak görüntü ortadan kaldırılamaz.

Anti perspirant gibi ter bezlerini bloke eden bileşikler kullanarak terleme azaltılabilir, ancak yine tamamen önlenemez.

Deodorant kullanabilirsiniz, ancak bunlar da terlemeyi engellemez, sadece ter kokusunun bastırılmasına yardımcı olur.

Terlemeyi ve ter kokusunu azaltmak için neler yapmalıyız?

Terleme ve ter kokusunu azaltmak için kendi kendimize de birtakım önlemler alabiliriz. Bunların başında her gün duş almak geliyor. Düzenli duş almak, anti bakteriyel temizlik malzemeleri kullanmak terin kokmasına yol açan bakterilerin azalmasını sağlar.

Terlemeye neden olmayan özel kumaşlardan üretilmiş kıyafetleri giymeyi tercih etmelisiniz. Cildinizin nefes almasına yardımcı olacak pamuklu, yünlü ya da ipek gibi doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetler daha az terlemeyi sağlar. Egzersiz ve spor yaparken bu aktiviteler için üretilmiş kıyafetleri seçmeye özen göstermelisiniz.

Stres ve endişeyi yenmek için rahatlama egzersizlerinden faydalanabilirsiniz. Stresi yenmenize yardımcı olacak sevdiğiniz aktivitelere daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Beslenme şeklinizi terleme ve kokuya neden olmayacak şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz. Soğan, sarımsak gibi doğal aromalı bitkilerden, baharatlı yiyecekler tüketmekten uzak durabilirsiniz. Sağlıklı beslenme hem aşırı terlemenizi hem de terinizin kokmasını engellemeye yardımcı olur.

Son olarak terlemeye karşı uzun süreli ve ameliyatsız bir çözüm arıyorsanız, bunların arasında en etkili tedavi yöntemi botoks enjeksiyonu tedavisidir. Eğer terleme şikayetiniz varsa siz de estetik cerrah ya da uzman dermatologlardan destek alabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 1,81 out of 5)
Loading...
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

53 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Gülşah
Gülşah
3 yıl önce

Hocam benim çok fazla terleme sorunum yok ama temizliğime dikkat etsem de duşta alsam 10 dk sonra bile koltuk altım aşırı kötü kokuyor ben bu kokuya çare bulamadım hocam bunun için doktorada gittim bir rahatsızlığım yok el ayak ya da vücut terlemem normal düzeyde tekmşikayetim koltuk altı ter kokum kalıcı bir çözüm var mı😞

Genar
Genar
3 yıl önce

Hocam merhaba. Botoks enjekte operasyonu ne kadarlık bir sürede yapılabiliyor. İstanbul dışında ikamet eden birisi kaç günlük bir zaman ihtiyacı var.

Mert
Mert
3 yıl önce

Merhabalar . Botoks fiyatini ogrenebilirmiyim

Burakk
Burakk
4 yıl önce

Hocam lütfen cevap verin.Kış günü olmasına rağmen durup dururken,vücudum terlemediği halde,koltuk altım terliyor hocam ne yapmalıyım ? Yasim 14

Mehmet
Mehmet
4 yıl önce

Hocam botokstan başka neler önleyebilir koltuk altı terlemesini

Eliz
Eliz
4 yıl önce

Merhabalar. Koltuk altı botoksu sadece terleyen sıvıyı mı önler yoksa kokuyu da tamamen yok eder mi?

Metin
Metin
4 yıl önce

Hocam botoksun herangi bir zarari varmidir bize benim koltuk altlarim aşiri yerliyor istedigimi giyemez oldum ne yapmam gerekiyor

Tugba
Tugba
4 yıl önce

Merhabalar

Ben koltuk alti tedavisi Nekadar diye sorucaktim?

Yusufxx
Yusufxx
4 yıl önce

Hocam 9.sınıf öğrencisiyim arkadaşlarım montla durduğu halde terlemiyo ben kısa kolluyla duruyorum çok fena terliyorum sadece koltuk altım napabilirim?

Aliveli
Aliveli
4 yıl önce

Hocam apisaram ve koltuk altinda terlenme oluyo ikisinide botoks yapilabilirmi?

Sibel
Sibel
4 yıl önce

Merhaba yasim 27 koltukalti terlemsi ve ayak kokusu oluyo bnde kis yaz degismiyo ayni ne oneririsiniz

Barış
Barış
4 yıl önce

17 Yaşımdayım Acayip Şekilde Sakin Durduğum Zaman Bile Terliyorum Bu Durumdan Gerçekten Bunaldım.Gün Boyu 2 Kere Kıyafet Değiştiriyorum.Botoks İşlemiyle Terlemenin Geçeceğine Dair Garanti Var Mı ?

beratsdf
beratsdf
4 yıl önce

15 yasindayim koltuk altim surekli terliyor surekli tisort degistirmek zorunda kaliyorum ne yapmaliyim hangi tedavi veya ilac kullanmalıyım

berat
berat
4 yıl önce

15 yaşındayim koltuk altim surekli terliyor hangi tedavi yapilabilir

Kaan
Kaan
4 yıl önce

Koltuk altı terlemesine ciddi sorunum var ben bu durumdan çok ama çok sıkıldım giydiğim kıyafetler de kötü görüntüye sebep oluyor rahat giyinemiyorum botoks veya ameliyat bu konu hakkında nasıl bilgi alabilirim bu sorumu cevapladığınız için şimdiden teşekkürler

ANON
ANON
4 yıl önce

Merhaba koltuk altım gerektiğinden fazla terliyor ellerim ve ayaklarım da o şekilde botoks tedavisi veya koltuk altı ameliyatı hangisini yapmalıyım bu durumdan çok sıkıldım giydiğim kıyafetler de kötü bir görüntü bırakıyor bu durumdan sıkıldım bana yardım edebilir misiniz?

Tayfun İlhan
Tayfun İlhan
4 yıl önce

Hocam benim koltuk altı yaz kış aşırı terliyo bunun sebebi nedir ve ne yapmalıyım.

Cafer
Cafer
4 yıl önce

Merhaba kışın soğukta bile koltuk altlarım terleme oluyor hemde aşırı derecede ne yaoablırz acaba?

Deniz
Deniz
4 yıl önce

Aşırı koltuk altım terliyor yaz kış nasıl onerim

Ferhat
Ferhat
5 yıl önce

Selam hocam koltuk altım asırı serçede terliyor en pahalı deorantları kullandım hatta Almanya’dan bile getirttim yşnede fayda etmiyor ne yapmam gerekiyor gümde iki üç defa tişört degiştiemek zorunda kalıyorum yardımcı oluraanız sevinirim

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
5 yıl önce
Reply to  Ferhat

Merhaba. Botoks yapabiliriz. 05321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Koltukaltı mağduru
Koltukaltı mağduru
5 yıl önce

Hocam merhabalar, benim koltuk altımda sarı renkte kıla benzer tuhaf nem gibi bişey çıkıyor. Doktora görünmelimiyim ?

YUSUF
5 yıl önce

hocam ben oğrenciyim ve koltuk alti terlemesi başımın terlemesi çok var bunun iyice bastirilmadi icin ne yapmaliyim ben 8. sinif oğrencisiyim hicam iyi gunler.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
5 yıl önce
Reply to  YUSUF

Merhaba. Botoks yapılabilir. Fakat 18 yaş ve üstü olmalısınız. 05321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

didi
didi
5 yıl önce

Merhaba Miradry yontemini kullaniyor musunuz ?

Fatih
Fatih
5 yıl önce

Benim koltuk altı çok terliyor ciddiye doktora gittim herşey normal dedi terkur diye bi krem verdi ama hiç bir faydası yok kışın soğukta dahi terliyor acaba ne yapayım

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
5 yıl önce
Reply to  Fatih

Merhaba. Botoks yapılması gerekir.

Yunus Emre
Yunus Emre
5 yıl önce

Ücret ne kadar

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
5 yıl önce
Reply to  Yunus Emre

Merhaba. 05321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

ali kaplan
ali kaplan
5 yıl önce

koltuk alti asiri terleme yapiyor durduk yerde dahi birde kotu koku oluyor ne yapmam lazim domtor bey

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
5 yıl önce
Reply to  ali kaplan

Botoks yapılabilir.

G
G
4 yıl önce
Reply to  Fatih

Aynisi bendede oldu terkir kullandim vazelin gibi bisey fauda etmiyor sen en iyisi botox yaptie