fbpx

Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon meme implantı dikleştirme veya göğüs büyütmede tercih edilmeli ?

Damla Tipi Meme İmplantı

Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon meme implantı dikleştirme veya göğüs büyütmede tercih edilmeli ?

Eğer estetik, fonksiyonel ya da göğüs ameliyatı sonrası için bir meme büyütme operasyonu düşünüyorsanız ve implant kullanmaya karar verdiyseniz hangi tip implantın kullanılacağına karar vermek zor olabilir. Peki, hangi tip silikon implant seçilmeli? Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon implant seçilmeli? Doğru silikon implant seçimi yapabilmek için yeterli bilgiye sahip olmak gerekir.

Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantların özellikleri nelerdir?

Damla tipi meme implantı ‘’anatomik şekilli implant’’ olarak da adlandırılır. Su damlası ya da gözyaşı damlası implantı olarak da bilinir. Aslında bu terimlerle kastedilen implantın meme formunda şekillendirildiği anlamına gelir. Anatomik ya da “damla” şeklindeki implantlar, göğüs şeklini taklit edecek şekilde şekillendirilen meme protezleridir. Üstleri incedir ve doğal göğüs tipine benzer şekilde aşağıya doğru genişler.

Damla (anatomik) silikon implantı yeni bir ürün değildir. Yaklaşık olarak 1992 yılından itibaren yaygın olarak kullanılmaktadır. İmplantın üzerinde yapışkan silikon bir jel kullanarak yuvarlak yüzeyli, anatomik gözyaşı damlası ve kohezif jel gibi çeşitli şekillerde üretilebilirler. Yani bugün kullandığımız su damlası tipi implant yaklaşık 20 yıllıktır ve günümüzde en fazla tercih edilen silikon implant türüdür.

Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantlar kimler için uygundur?

Damla (anatomik) silikon implantlar yapışkan silikon jel ile doldurulabilir. Jel tipi implantlar göğüslere daha doğal bir his verir. Dahası, yapışkan silikon jel, kabuk kırılsa bile sıvı gibi hareket etmez. Bu aynı zamanda form stabil jel olarak adlandırılır ve implantlar “form stabil” implantlar olarak adlandırılır. Bu yapışkan silikon jel standart silikon jele göre daha sıkı olduğu için anatomik implantlar meme dokusunu yuvarlak implantlardan daha iyi şekillendirebilir.

Göğüs büyütme ya da göğüs implantı değişimi geçiren hastaların çoğu damla (anatomik) silikon implantlar için uygundur. Ayrıca revizyon meme ameliyatı geçiren hastalar için de tavsiye edilir.

Damla (anatomik) silikon implantlar, daha büyük, daha dolgun, daha sert ve daha doğal görünen göğüsler sağlamak için tasarlanmıştır. Vücut yapınıza uyum sağlarlar ve ameliyat edilmiş gibi duran bir görünümden kaçınırlar. Damla (anatomik) silikon implantları ile büyütme sonrasında genç görünümlü, çekici ve güzel göğüslere sahip olunabilmektedir.

İmplant seçimi büyük ölçüde hastanın beklentisine, vücut tipi ve şekline ve cerrahın deneyimine bağlıdır.

Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon implant seçilmeli?

Silikon implantın şekli nasıl olmalı? Damla (anatomik) mı, yoksa yuvarlak mı seçilmeli? Her iki silikon implantın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Öncellikle damla (anatomik) silikon implantlar, yuvarlak silikon implantlara göre bazı durumlarda çok daha avantajlıdır. Daha güvenilir bir şekilde doğal görünümlü göğüsler ortaya çıkarmaları ve bazen büyük yuvarlak implantlarda ortaya çıkabilen “ameliyatlı” görünümü engellemeleri bakımından benzersizdir. Bununla birlikte, her iki tip implant da tatmin edici göğüs büyütme sağlar ve her iki tipte de mükemmel estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak, çoğu yuvarlak implant, damla implantlarda bulunan jelden daha yumuşak bir jel içerir, bu nedenle aynı şekilde şekillendirme yeteneğine sahip değildir. Popüler inanışın aksine, damla (anatomik) implantlar yeterli üst meme dolgunluğu yaratır.

Damla (anatomik) silikon implantlar, öncelikle göğüslere verdikleri doğal güzelleştirme, şekil problemlerini ve gevşek dokuları düzelttiği için çok popülerdir. Bu nedenle, özellikle daha önce emzirme, doğum ya da kilo kaybı nedeniyle göğüsleri sönmüş olan hastalara sunulmaktadır. Damla (anatomik) silikon implantlar kadın göğsünün normal anatomisini taklit ederek göğse gözyaşı damlası şeklini verir.

Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantlar hakkında bilinmesi gerekenler

Hafif sarkık göğüsleri olan hastalarda da damla (anatomik) silikon implantlar bir dereceye kadar meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Dahası, göğüs şekli hiç olmayan, yani çok düz göğüslü olan hastalarda muhteşem sonuçlara yol açabilir. Damla (anatomik) silikon implantlar işlemden sonra zamanla hastanın doğal göğüs yapısıyla bütünleşir.

Tercih edilmelerinin bir başka nedeni de damla (anatomik) silikon implantların meme asimetrisini düzeltmede yuvarlak silikon implantlardan daha iyi olmasıdır. Bu nedenle bir göğsünüz diğer tarafa göre daha küçük, daha büyük ya da farklı bir şekle sahipse, damla silikon implantları göğsünüze denge ve uyum sağlamak için kullanılabilir. Diğer yandan Meme dikleştirme ile silikon implant konulacağı zaman yuvarlak silikon implant göğüs yapısına göre daha çok tercih edilebilmektedir.

Damla (anatomik) implantların, zamanla yaşlanma ya da kilo kaybı gibi durumlarda göğüs dokusunun bir implant üzerine sarkması durumunda “şelale etkisine” yol açma olasılığı çok daha düşüktür. Damla (anatomik) silikon implantlar, göğüs dokusunun göğüs duvarından aşağı kaymasını engeller. Damla implantların dezavantajlarından biri içeri koyulan poşta dönme riskidir.

Kanser için mastektomiden sonra meme rekonstrüksiyonunda da popülerdirler çünkü mastektomiden sonra implantı örtecek sadece deri ve kas vardır. Bu nedenle meme şeklinin implant tarafından sağlanması gerekir. Bu, damla (anatomik) silikon implantlar meme rekonstrüksiyon cerrahisinde yuvarlak silikon implantlara göre büyük ölçüde tercih edilir kılar.

Yuvarlak silikon implant ile damla (anatomik) silikon implant kullanımında teknik ve işlem açısından hiçbir fark yoktur. Aynı şekilde uygulanır. Dikkat edilmesi gereken tek fark, damla (anatomik) silikon implantın belirli bir yöne yerleştirilmesi gerektiğidir. Kısacası hem yuvarlak silikon implant hem de damla (anatomik) silikon implant aynı cerrahi yöntemi ve ameliyat sonrası tedaviyi gerektirir.