fbpx

Vajina Estetiği (Genital Estetik)

Genital Estetik

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma veya himen zarı (kızlık zarı) dikilmesi işlemlerini içerir.

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltma veya himen zarı (kızlık zarı) dikilmesi işlemlerini içerir.

Vajina daraltma operasyonları genellikle doğum yapan kadınların kontrolsüz epizyotomi kesileri, çok doğum, yaşın ilerlemesi ve yapısal özellikler gibi nedenler vajina duvarında genişlemeler yapar. Bu tür bozukluklar hem estetik durmamakta hem de cinsel ilişkide sorunlara neden olabilmektedir.

Vajina İç dudakların şekli, rengi ve büyüklüğü ırk ve yaşa göre değişkenlik gösterir, İç dudaklar genellikle biri diğerinden ya daha büyük ya da daha uzun olduğundan simetrik değildir. Bunlar yapısal olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. İç dudakların fazla olan kısımları terleme yapacağından etrafa kötü koku salabilir. Estetik açıdan kötü görülen veya cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan iç dudakların fazlalıkları alınabilir.

İç dudak genişliğinin sınıflandırılması. (Talita Franco sınıflaması)

Tip I: 2 cm den az
Tip II: 2 cm ile 4 cm
Tip III: 4 cm ile 6 cm
Tip IV: 6 cm den büyük

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikâyetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Operasyonun ayrıntıları hakkında size bilgi verilir.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon Yaşı

Her kadına uygulanabilir.

İç ve dış dudak operasyonları kızlık zarına zarar vermez. Hamile kalmaya, cinsel ilişkiye ve orgazma engelde değildir.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü hastaneye gelirken rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

İç dudak büyüklüğü için; Doğrusal kontraktürü önlemek için S insizyon kullanılarak, iç dudaklar küçültülür.

Dış dudak büyüklüğü için; Bir S insizyon ve/veya fusiform doku çıkarılması yapılır.

Pubis (kasık) büyüklüğü için; Pubis kaldırılması veya doku çıkarılması işlemi yapılır.

Küçük iç dudak veya dış dudak için; Bu deformiteler daha az sıklıkta görülmekte. Yağ enjeksiyon uygulamaları yapılır. Ek yağ enjeksiyon uygulaması, 6 ay sonra ilave edilebilir. Yağ enjeksiyonu yapıldığında hastaların çoğu cinsel ilişkinin hem daha kolay hem de daha zevkli olduğunu belirtmişler.

Vajina daraltma; Vajinanın arka duvarından bir parça çıkarılır. Emilir dikiş kullanıldığından dikiş almaya gerek kalmaz.

Anestezi Türü

Estetik vajina operasyonu genellikle lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır.

Vajina daraltma genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır.

Operasyon Süresi

İşlemin büyüklüğüne bağlı olarak 30 dakika–1 saat arasında sürer.

İyileşme Süreci

Hasta aynı gün taburcu edilir, düzenli pansuman ve bölgesel hijyene önem verilir. Operasyon sonrası günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Emilir dikiş kullanıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Bir hafta antibiyotik kullanılması sağlanır. Çok ciddi bir ağrı yaşanmaz. İlk bir ay boyunca cinsel ilişki ve küvette banyo önerilmez. Operasyon sonrası 2. gün ılık bir duş alınabilir. Operasyon sonuçları hem estetik görünüm sağlanırken hem de cinsel ilişkinizde sizi ve partnerinizi oldukça memnun edicidir.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x