fbpx

BBL Akne Tedavisi

BBL Akne Tedavisi

BBL akne tedavisi; yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki aktif sivilceleri temizlemeye yardımcı olan alternatif bir yöntemdir.

BBL akne tedavisi nedir?

BBL’nin yaymış olduğu kısa ışık dalga boyları sivilcelere sebep olan cilt yüzeyindeki yağlara ve bakterilere saldırır. Tedavi süresince ağrı ya da sızı hissedilmez, basit ve hızlı bir tedavi tekniğidir, ayrıca tedavinin sonunda iyileşme sürecine de gerek yoktur.
Ergenlerde, erkeklerde ve kadınlarda hormonal sebepler ile ortaya çıkan aknelerin tedavisinde oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Sivilce oluşmaya meyilli ciltlerde ise tedbir almak amacı ile derinlemesine temizlik uygulanmaktadır.

BBL akne tedavisi öncesi cilt durumunun ve istenen sonuçların dikkatle değerlendirilmesinden sonra, haftalık mavi ışık BBL rutini uygulaması ile birlikte kimyasal peeling gibi işlemler de önerilebilir. Cilt soyma işlemleri ile cildin pul pul dökülmesini sağlanarak tedavinin etkisi artırılabilir. Tıkalı gözeneklerin açılması sağlanabilir.

Sivilce oluşma sebepleri nelerdir?

Akne, cilt gözeneklerinin kıl kökleri tarafından bloke edilmesi nedeni ile oluşur. Sivilce oluşumun en önemli sebeplerinden birisidir. Gözenekler tıkandığında bakteri oluşarak iltihaplanmaya neden olur, iltihap kızarıklık ve apseye neden olur. Akne oluşumunda hormonlar da önemli rol oynayabilir. Akne oluşumu gelişme çağındaki birçok genci, hormonal değişim döneminde yetişkin kadınlarda ve erkeklerin özellikle sakal bölgesinde yaygın olarak görülür. Akne tedavisi, oluşma nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle kişiye göre farklılık gösterir. İlaç tedavisi ile altı ya da sekiz hafta arasında sonuçlar görülebilir. BBL tedavisi ise herkese rahatlıkla uygulanabilir. Mikrodermografi ve kimyasal soymalar da kalıcı ve inatçı akneleri temizlemek için alternatif tedavi çözümleri sunuyor.

BBL tedavisi nasıl uygulanır?

BBL, akne oluşumunda neden olan p-acnes bakterilerini yok etmek için mavi filtreli ışık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kırmızı filtre ise kızarıklık ve derin akne lezyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Üçüncü bir filtre ise yağ üretimi ile ilişkili sebase bez aktivitesini en aza indirmek için kullanılır. Tedavi önce cildin üzerine bir jel sürülerek uygulanır. BBL uygulamasında çok az rahatsızlık hissedilir. Tedavinin seansları 20 ile 30 dakika arasında sürebilir.

BBL tedavisi sonrası nasıldır?

Tedavinin ardından hastaların bazıların birkaç gün boyunca yüzde hafif bir kızarıklık ve akne etrafında hafif bir şişlik görülebilir. Eğer istenirse kapatıcı ile rahatlıkla kamufle edilebilir. Kadınlar isterse hemen makyaj yapabilir.

BBL tedavisi kaç seans sürmelidir?

BBL tedavisinden maksimum seviyede fayda sağlamak için iki haftada bir uygulanmak üzere toplam dört seanslık bir tedavi uygulanması tavsiye edilir. Daha sonra hastanın ihtiyacına ve akne üretme kapasitesine bağlı olarak belirli aralıklarla önleyici ve koruyucu seanslar ile tedavi devam ettirilebilir.

BBL tedavisinden önce nelere dikkat edilmelidir?

Doktorunuz BBL tedavisinden önce dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Bu süreç içinde kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları, özellikle aknenizi tedavi etmek için kullandığınız ilaçları bildirmeniz son derece önemlidir. İstenmeyen cilt reaksiyonlarından kaçınmak için herhangi bir lazer tedavisinden önce belirli bir süre akne ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Tedavinin sonuçları ne zaman görülmeye başlanır?

BBL tedavi sonuçlarının görülmesi için an az iki seans uygulanmasına ihtiyaç vardır. Aknenin durumundaki belirgin iyileşme, genellikle üçüncü tedaviden sonra ortaya çıkar. BBL akne tedavisi ile çoğu hastada yaklaşık %90 oranında iyileşme görülür. Sonuçlar etkisini 6 aya kadar sürdürebilir.

BBL akne tedavisi ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Op. Dr. Güncel Öztürk’ten randevu alabilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
7
0
Would love your thoughts, please comment.x