fbpx

botoksKüçükken büyük göstermeye çalıştığımız yaşımızı zaman geçtikçe küçük göstermeye çalışırız. Ama bir şey söylediğimiz yaşı inkar eder bazen… Elbette yüzümüze yerleşen kırışıklıklardır bunlar. Gençliğinizde her mimiğinizde oluşan, sonra aynı hızla sizi terk eden bu kırışıklıklar zaman içerisinde yavaş yavaş yerleşirler yüzünüze. Artık botoks ile yüzümüze yerleşen kırışıklıklardan kurtulabiliriz.

Her yaşın bir güzelliği vardır elbet. Ama kırışıklıklarda pek de güzellik bulamaz kadınlar. Erken yaşlarda kırışıklık önleme kremlerine sarılsak da bir yerden sonra yeterli gelmez. Tam da bu aşamada devreye botoks girer.

En sık kullandığımız mimiklerimiz, yani aslında botoks için en çok başvurulan bölgeler de göz kenarımız –kaz ayağı dediklerimiz- , alın ve kaşların arasıdır. Özellikle kaş arasında yer alan mimik çizgilerimiz kalıcı olduklarında yani bir kırışıklığa dönüştüklerinde bize kızgın bir ifade katarlar, bu nedenle bu bölge sıklıkla tercih edilir botoks işleminde.

Bu işlem aslında mekanizma olarak tıpta sıklıkla kullanılan bir işlemdir. Bu işlemde uygulanan bölgedeki kasın kasılma işlevi geçici olarak azaltılır. Kas, kasılamadığı için bölgedeki kırışıklıklar da bir süreliğine cildi terk eder.

Botoks işlemi çok ince uçlu iğnelerle yapılan ve sadece hafif bir acı hissedeceğiniz bu uygulama, yaklaşık 10-15 dakika sürer. Vücudunuzun tepkisine göre karşılaşabileceğiniz yan etkiler yalnızca kısa süreli şişlik, kızarıklık ve morarma hissidir. Ancak yine de doktorunuza sahip olduğunuz sağlık problemleriyle ilgili bilgi vermeniz önerilir.

Operasyondan sonra yaklaşık 4-6 ay boyunca tekrar botoksa ihtiyaç duymazsınız. Ancak 6 aydan sonra tekrar yaptırmanız gerekebilir. Yapılan işlem arttıkça botoksunuzu 6 aya kadar kullanmanız mümkündür.

Botokstan sonra kırışıklıkların ortaya daha kötü bir şekilde çıkacağı ise kötü bir yalandır. Botoks yaptırmanın bir kötü yanı varsa eğer o da aynadaki kırışıksız görünümümüze alışan gözlerimizin sonrasında normal cildimizi yadırgamasıdır.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Fatma Mürüvvet
Fatma Mürüvvet
8 yıl önce

Güncel Bey ben 54 yaşındayım, dudaklarımın ve gözlerimin kenarında kırışıklıklarım fazlaca arttı. Botoks ile bunları kapatmak istiyorum. Yaşımın ve ya kırışıklarımın boyutu botoksun yapılabilirliğini etkiler mi? Teşekkür ederim.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
8 yıl önce

Çok derin kırışıklıklarda botox, dolgu ve lazer birlikte kullanılarak tedavi uygulanılabilir. Fakat bunun için muayene edilmesi gerekir. İyi günler. Onun dışında botoxta yaşın bir sınırı yoktur.

Remziye Günalan
Remziye Günalan
8 yıl önce

İyi günler doktor bey. Ben özellikle yaz aylarında çok fazla terliyorum koltuk altlarımdan ayıptır söylemesi. Terlemeyi önlemek için bu bölgeye botoks uygulanabiliyor mu?

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
8 yıl önce

Evet botoks terleme sorunları için de kullanılabilir.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x