fbpx

Cilt gençleştirme adına üretilmiş üstün bir teknoloji ürünü olan mezolift tanıtılırken bu yöntem genelde botoksla karşılaştırılarak anlatılır. Botoksla aynı amacı paylaşan bu yöntem aslında botokstan çok farklıdır. Gelin farklarını ve benzerliklerini daha yakından inceleyelim.

Botoks da mezolift de enjeksiyonla gerçekleştirilen işlemlerdir. Botoksta ciltle uyumlu bir bakteri enjekte edilirken, mezoliftte özellikle A vitamininden zengin, cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller enjekte edilir. İkisinin de cilde herhangi bir zararı yoktur.

botoks-mezolift

İkisi de cildi toparlar, kırışıklıkları doldurur fakat mezolift A vitamini yoğunluğundan dolayı güneş lekelerinin de rengini açar. Botoksun böyle bir etkisi bulunmamaktadır.

Botoksun etkisi hemen belli olur. Uygulandığı andan itibaren kırışıklıklar dolar. İlk birkaç gün cilt kendini toparlar, ardından genç cilt ortaya çıkar. Ama mezolift seanslar halinde uygulanan bir yöntemdir. Her seans sonrasında fark görülse de etkisinin ortaya çıkması içkn seansların sonuna kadar beklemek gerekir. Bu nedenle botoks daha avantajlı bir yöntem olarak görülebilir.

Botoks ciltte maksimum 6 ay dayanır. Ardından işlemin tekrarına ihtiyaç duyulur. Mezolift ise biraz daha fazla dayanır. Ama o da kalıcı bir yöntem değildir. Mezoliftin genelde sonbahar aylarında bir alışkanlık haline getirilmesi öneriliyor.

Botoks kaslar arasındaki iletişimi engeller ve kişi mimik kaybına uğrar. Oysa mezoliftin kaslarla herhangi bir ilgisi yoktur. Yani botokstan en büyük farkı kas ve sinir dokuda herhangi bir rahatsızlık yaratmamasıdır.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

2 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Efla Pınar Çetinkaya
Efla Pınar Çetinkaya
8 yıl önce

Merhaba doktor bey, size danışmak istediğim bir konu var.. Ben 19 yaşındayım. Bundan yaklaşık 8-9 ay önce bir sabah uyandığım da sol üst göz kapağımda sanki ağırlık vardı, ve göz kapağımın üst kısmı yani kaşımın altında şişlik vardı sanki. kaşım düşmüş gibi.. İnsanlar ve çevremdekiler bunu farketmedi. Ama ben hep hissettim o ağırlık hep benimleydi. Geçmesi için çok şey yaptım buz koymak vs ama geçmedi.. Ve zamanla alısmak zorunda kaldım o his eskisi kadar rahatsız etmiyor. Rahatsız eden tek şey görüntüsü.. Eskisi gibi değilim. Gözlerim eskisi kadar çekik gibi değil ve daha yorgun duruyor sanki. Ve bununla beraber zamanla sol yanağımda sarkma farkettim. Bundan çok rahatsız oldum. Devamlı saçlarımı topluyordum yüzüm daha gergin görünsün diye.. Makyaj yapmayı bıraktım, sigara içmeyi bıraktım, spor yapıyorum. Ama geçmiyor, ben de özel bir cildiye polikliniğine gittim. Sorunumu anlattım. Beni yüz felci vs tehlikesine karsı muayene etti. Yüzüm de bahsettiğim sol yanak bölgesinde ve gözümde asimetri fark ettiğini söyledi dikkatli baktığında. Benden, önce patolojik mi yoksa kozmetik bir sorun olup olmadığını anlamak için bir nöroloğa yönlendirip MR ve kan testi de istedi, Şükürler olsun ki mr sonucum tertemizdi. Kan da demir düşük çıktı biraz.. B12 kötü değildi. Ama yinede doktorum b12 de yazdı demir ilacının yanında.. Şuan ikisini de kullanıyorum. Ben cildiye doktoruma gidip sonuçlarımı götürdüğümde beyinle ilgili bir durum olmadığı için çok sevindi. Bana yüzüme dolgu, botoks ve benzeri cerrahi işlemleri yapmak istemediğini, henüz çok genç olduğumu ve bunları yapmayı bir anne olarak vicdansızlık olarak göreceğini söyledi. Üstelik bu işlemler yapılırsa yüzümün durumu ağırlaşabilir, daha kötü olabilirmiş yani o maddeler olumsuz reaksiyon verebilirmiş.. Ve araştırmalara göre bu uygulamaların benim ki gibi genç bir cilde yapıldığı taktirde uzun vadede ne tür bir reaksiyon vereceğini henüz netleştirmemiş.. Bana. Şimdilik endocare tensage krem alıp kullanabileceğimi, bunun diğer işlemlere göre daha az zararlı olacağını ve yüzümü biraz toparlayacağını söyledi.. En çok, yüzüm hakkında yaptığı ” normalde 35 yasından sonra baslayan bir çukurluk belirtisi var” yorumu beni çok üzdü. Açıkcası kremi almadım. Korkuyorum. Sonucta 35+ kremi kullanmak psikolojik açıdan kolay değil. Çok korkuyorum ne tür bir günah işledim de 19 yasında bunları yaşıyorum? Açıkcası ben intiharı bile düşündüm, şimdiden böyle olan cildimin 5 yıl sonraki halini düşünmek istemiyorum. Bana yardım edebilir misiniz güncel bey? Bana bir şeyler söyleyebilir misin ben ne yapayım? Ne yapmalıyım? Nasıl düşünmeliyim.. İnanın çok zor durumdayım. Eskiden insanlardan sık sık duyduğum “çok güzelsin” lafInı artık kimseden duymuyorum, dürüst olalım ki aynaya baktığımda artık tamam süperim evden çıkabilirim artık diyemiyorum. Hayatım ve aynamdaki yansımam 8 ay içinde o kadar değişti ki. Sizden cevap bekliyorum ve bu arada size Antalya’dan yazıyorum. Sağlıklı günler diliyorum. Hoşçakalın.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Op. Dr. Güncel Öztürk
8 yıl önce

Pınar hanım merhabalar,
Doktorunuzla iletişim halinde olmaya devam ediniz. size detaylı bilgi verecektir. yapılması gerekenleri yapmış kontrolleriniz eksiltmeyiniz, geçmiş olsun.. En İyi dileklerimle

2
0
Would love your thoughts, please comment.x