fbpx

Göğüs Büyütme

Göğüs Estetiği

Göğüs büyütme bir kadının göğsünün boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatı gelir. En başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir.

Geliştirdiği Cerrahi Teknikler

Uluslararası En Prestijli Dergilerde Yayınlandı

3D

Göğüs Büyütme

Estetik ve plastik cerrahideki son yılların en önemli teknolojik… Devamı

Hologram

Göğüs Büyütme

Hologram teknolojisi ile göğüslerinin var olan şeklinin üç boyutlu… Devamı

3D

Göğüs Dikleştirme

Göğüs büyütme, göğüslerini çok küçük bulan kadınlar için yapılır… Devamı

3D Model

Göğüs Büyütme

Meme implantı ile göğüs büyütme kadınların estetik operasyonlar… Devamı

İngiliz Tipi

Göğüs Büyütme

The Sun gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre …Devamı

Keller Funnel

Göğüs Büyütme

Keller Funnel No Touch Meme Büyütme, silikon jel meme implant… Devamı

Latin Tipi

Göğüs Büyütme

Latin güzelliği dolgun ve yuvarlak hatlar demektir. Yuvarlak ve… Devamı

Hawaii Tipi

Göğüs Büyütme

Hawaii denildiği zaman akla deniz, güneş ve uçsuz bucaksız… Devamı

Brezilya Tipi

Göğüs Büyütme

Dünyanın en büyük karnavalına sahip olan Brezilya, Rio Karnavalı’nda…Devamı

Çipli Implant ile

Göğüs Büyütme

Estetik ve plastik cerrahideki son yılların en önemli teknolojik… Devamı

Meme Sanatı

Kitabım

Meme Sanatı Kitabım Doğan Kitap Evi’nden Çıktı… Devamı

Meme Sanatı Kitabım

Doğan Kitap Evinden Çıktı

Göğüs Büyütme Hakkında Sık Sorulanlar

Göğüs Büyütme İşlemi Nedir?

Göğüs büyütme bir kadının göğsünün boyutunu, şeklini ve dolgunluğunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Tüm dünyada en sık yapılan estetik operasyonların başında göğüs büyütme ameliyatı gelir. En başarılı sonuçların alındığı plastik cerrahi operasyonlarından birisidir.

Göğüs büyütme işlemi:

Doğal küçük göğüsleri büyütmek. Hamilelik, kilo kaybı ya da emzirme nedeniyle şeklini ve büyüklüğünü kaybeden göğüsleri eski haline getirmek. Göğüsler arasındaki asimetriyi düzeltmek. İlk ameliyatında, kanser tedavisinde ya da buna benzer diğer sebeplerden dolayı oluşan durumları tedavi etmek için yapılır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı hangi durumlarda yapılır?

Meme büyütme (mamoplasti) ameliyatı, kadınların göğüslerinin büyütülmesi, şekillerinin düzeltilmesi ya da doluluklarının artırılması gibi nedenlerle yapılan bir cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem göğüs kaslarına ya da meme dokusunun içine silikon, saline protez ya da başka alternatif implantlar koyularak gerçekleştirilir. Göğüs büyütme için yaygın nedenler şunlardır:

Doğal boyu küçük olan göğüsleri büyütmek

Kilo kaybı, gebelik ve emzirme sonrası sekli ve boyutu değişen göğüsleri tekrar eski haline getirmek Asimetrik göğüsleri simetrik hale getirmek Meme kanseri tedavisi gibi göğüslerin boyutunu ve şeklini olumsuz etkileyebilecek durumlardan sonra onarım yapmak Göğüs estetik ameliyatı göğüslerinizin görünüşünü güzelleştirip daha hoş bir hale getirebilir. Fakat bu ameliyata hayat standartlarınızı arttırmak ya da kötü giden bir ilişkinizi düzeltmek için bel bağlamak doğru değildir. Göğüs estetik ameliyatı olmaya kendi isteğinizle karar vermeli, başkalarının ısrarlarına göre hareket etmemelisiniz.

İdeal göğüs büyüklüğü
oranı nasıl belirlenir?

Göğüs büyültme ameliyatları, günümüzde hem genç hem de orta yaş grubu arasında biz estetik cerrahlardan en sık talep edilen estetik ameliyatlarından birisidir. Muayene sırasında bize en sık sorulan soru ise yapılacak memenin büyüklüğünün ne kadar olacağıdır.

Estetik ameliyat öncesi memenin büyüklüğünü
nasıl belirliyoruz?

Estetik ameliyatların hepsi hem maddi hem de manevi sebeplerden sadece bir kez yapılması gereken operasyonlardır. İlk operasyondan memnun kalınmadığı durumlarda revizyon ameliyatları hem bütçe açısından hem de kişinin psikolojik dayanıklılığı açısından hasta için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden meme boyutunda biz plastik cerrahların önerilerini dikkate alarak karar verilmenizde büyük fayda var. Çünkü biz plastik cerrahlar, yaptığımız operasyonlarda her zaman mümkün olan en estetik ve en doğal sonuca oluşmayı hedefliyoruz. Ameliyatta mükemmel sonuçlara ulaşmak sizin kadar bizim için de önemlidir.

Peki, göğüs büyüklüğünü belirlerken
nelere dikkate ediyoruz?

Hastanın boyu ve kilosuna yani genel vücut yapısına dikkat ediyoruz. Uzun boylu ve fazla kilolu kişilerde daha büyük protezler kullanıyoruz. Örneğin kısa boylu bir hastada D cup göğüsler çok rahatsız edici bir görünüm oluştururken, uzun boylu bir hastada ise B cup göğüsler çok küçük görünebilir.

Hastanın göğüs kafesi şekline dikkat ediyoruz. Bazı kişiler uzun boylu olsalar da göğüs kafesleri dar olabiliyor. Yine kısa boylu hastaların geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Ayrıca bazen göğüs kafesi ön-arka çapta içeri doğru dönük (pectus excavatus) ya da dışarı doğru çıkık (pectus carinatum) olabiliyor. Bu durumların hepsi seçilecek protezin büyüklüğünü fazlasıyla etkiliyor.

Hastanın var olan göğüslerinin büyüklüğüne ve meme dokusuna dikkat ediyoruz. Hastada ameliyat öncesi yeterli büyüklükte ve miktarda meme dokusu varsa protezi kaplayabileceği için rahatlıkla daha büyük bir protez kullanılabilir. Fakat meme dokusu az ise protezin büyüklüğü dışarıdan belli olmamasını sağlayacak büyüklükte yani daha küçük olabilir. Kısacası var olan meme dokusunun boyutuna uyacak şekilde protezin büyüklüğü belirlenir.

Hastanın göğüslerindeki sarkıklık oranına dikkat ederiz. Bilindiği gibi göğüs büyültme ameliyatı aynı zamanda hastanın göğüslerinin dikleşmesini de sağlar. Özellikle dikleştirme ihtiyacı bulunan hastalarda dual plane yerleşim şekliyle mastopeksi ameliyatının kötü görünümlü skarları olmadan göğüste yeterince dikleştirme sağlanabilir. Memenin sarkıklığı arttıkça koyulacak protezin büyüklüğü de artmak durumundadır. Diğer taraftan özellikle doku gevşekliği bulunan hastalarda aşırı büyük protez kullanılırsa belli bir süreden sonra protezin göğüslerinde oluşturacağı ağırlık nedeniyle sarkma yaşanması kaçınılmazdır. İşte bu durumlar nedeniyle ameliyat sırasında optimal büyüklük mutlaka doktorunuz tarafından belirlenmelidir. Doktorunuz ameliyat olduğunuza değecek büyüklükte ve vücudunuzun genel hatlarıyla da uyum sağlayacak en uygun protezi seçmenizi sağlayacaktır.

Göğüslerde büyüklük açısından simetriye de çok dikkat ederiz. Pek çok kadının göğüslerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Bu fark karşıdan bakıldığında çok belirgin değilse göğüslerin asimetrik duruşunu düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir.

Göğüs büyütme ameliyatına
nasıl hazırlanmalısınız?

Göğüs büyütme ameliyatı için hazır hale gelmek heyecan verici olduğu kadar stresli bir süreçtir. Önceden yapılan planlama sayesinde hem daha rahat bir ameliyat geçirebilir hem de daha kolay bir iyileşme süreci yaşayabilirsiniz.

Kişisel Tedbirler Almak
Ameliyattan sonra ilk 24 saat yanınızda duracak ve sizin için araba kullanabilecek bir yakınınızı ya da arkadaşınızı ayarlamanız gerekebilir.

İş ve evdeki sorumluluklarınızı minimuma indirmeniz gerekebilir. Önceden yemek hazırlayabilir, ağır temizlik işlerinizi birkaç gün öncesinden tamamlayabilir ya da kısa bir süreliğine bir yakınınızdan yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Ameliyat gününde lazım olabilecek şeylerin önceden küçük bir listesini yapın. Hepsini temin ederek ameliyata girin.

Önemli İpuçları

Eğer sigara içiyorsanız doktorunuza danışarak ameliyattan bir süre önce içmeyi bırakmanız ya da azaltmanız gerekmektedir.

Doktorunuzun son zamanlarda kullandığınız ilaçları, bitkileri ve destekleyicileri bildiğinden emin olun. Örneğin bazı ilaçlar (aspirin gibi) ameliyat sonrası kanamalara sebep olabilir. Bu yüzden doktorunuzun tavsiyelerine kesinlikle uymanız gerekmektedir.

Ameliyattan önceki son hafta sağlıklı besinler tüketin ve alkol tüketmeyin.

Egzersiz yapmak her zaman sağlığımız için iyidir; fakat uygulanacak büyütme işleminden bir gün önce ağır egzersizler yapmamak gerekir.

Ameliyattan önceki gece su dâhil hiçbir şey tüketmeyin.

Ameliyattan önceki gece antibakteriyel sabunla ameliyat olacak bölgelerinizi temizleyiniz. Banyodan sonra kesinlikle krem, yağ, hatta deodorant gibi makyaj ürünleri kullanmayınız.

Anestezi için en azından tırnaklarınızın ojesiz olması gerekmektedir.

Ameliyat günü dişlerinizi mümkünse hiç su yutmadan fırçalayanız. Eğer doktorunuzun önerdiği bir ilacı içmeniz gerekliyse bunu da minimum su tüketerek yapınız.

Göğüs büyütme işleminin yapılacağı gün geniş ve rahat giysi ve ayakkabı giymeniz ameliyat sonrası süreç için önemlidir.

Göğüs büyütmede kullanılan
implant türleri nelerdir?

Eğer göğüs implantı yaptırmayı düşünüyorsanız, içi salin sıvıyla (vücut sıvısına benzeyen bir tuz-su çözeltisi) doldurulan implant ile silikon jelle doldurulan implanttan hangisini tercih edeceğiniz konusunda ikileme düşmüş olabilirsiniz. İşte size bu seçenekleri değerlendirmeniz konusunda yardımcı olabilecek birkaç bilgi.

SALİN VE SİLİKON GÖĞÜS İMPLANTLARININ FARKI NEDİR?

Salin implantta da silikon implantta da kullanılan silikon bir dış kabuk vardır. Bunun nedeni silikonun yumuşak ve dayanıklı yapısının göğüsün yapısına benzer olmasıdır. Bu silikon balonun özellikleri farklı implant türlerinde aynı kalsa da, fiziksel ve kıvamsal farklılıklara sahip olmasına neden olan içlerine doldurulan materyallerin maddesel özellikleridir.

Salin göğüs implantları: Salin implantlarda silikon balon içerisine doldurulan madde steril bir tuz çözeltisidir. İmplant balonu göğse boş bir şekilde önceden yerleştirilir ve madde, yerleştirildikten sonra doldurulur. Ameliyattan sonra 6 ay içinde doktorunuzla konuşarak bu implantın boyutunu yeni salin çözelti eklettirip aldırarak ayarlayabilirsiniz.

Salin implantları meme büyütme ameliyatı olmak isteyen kadınlarda 18 yaş üstünde, yeniden oluşturma ya da yapılandırma ameliyatı isteyenlerde herhangi bir yaşta kullanılabilir.

Silikon göğüs implantları: Silikon implatlarda implant balonunun içi yapışkan, dayanıklı ve daha güvenilir silikon jelle doldurulur. Bu implantların dolumu yerleştirilmeden önce yapılır. Silikon jel daha yoğun bir akışkan olması sayesinde insan yağ dokusunun özelliklerini daha yakın bir şekilde taklit edebilir. Çoğu kadın silikon implantlarının görünümü ve hissettirdikleri açısından doğal göğüs dokusuna daha çok benzediğini söyler.

Silikon implantlarda meme büyütme ameliyatına uygun olan minimum yaş 22 olsa da yeniden oluşturma ya da yapılandırma ameliyatının yaş sınırı yoktur.

Doğal görünmeyen implantlardan kaçının: Eğer doğal görünümlü bir implant istiyorsanız, cerrahınızın kullandığı implantlar hakkında bilgi alın ve mümkünse bir örneğini görün. Göğüslerin arasında geniş bir boşluk bırakacak implantlardan uzak durun. Eğer çok büyük implant kullanırsanız sırt üstü yattığınızda doğal tarafa düşmez. Birisi sağa diğeri aşağıya doğru düşen implantlara sahip olmak istemezsiniz. En doğal görünüme kavuşmak için cerrahınızın tavsiyelerine kulak verin.

Göğüs büyütme ameliyatı
ne kadar sürer?

Ortalama 40-45 dakika içinde ameliyat tamamlayarak hastayı hayal ettiği muhteşem göğüslere kavuştururuz. Hızlı gerçekleştirilen ve hızlı iyileşen bir ameliyattır. Güzel göğüslere sahip olmak her kadının en doğal hakkıdır. Ve hayal edilen güzel göğüslere sahip olmak tıptaki gelişmeler sayesinde artık çok kolay.

Göğüs büyütme ameliyatında
yara izi kalır mı?

Meme implantını göğüste kesik izi kalmadan gerçekleştirmek mümkün değildir. Kesikler gizli bir şekilde olsa da yine de bulunurlar. Meme implantları farklı şekillerdeki kesiklerle yerleştirilebilir.

Bu kesikler şu bölgelerde olabilir:
1. Memenin altındaki kıvrımda
2. Meme ucunun üstünde
3. Meme ucunun çevresinde
4. Kol altında
5. Göbek deliğinde

Meme altına atılan kesik oradaki doğal kıvrımla uyumlu olur ve vücudun diğer bölgelerinin aksine buradaki kesik izi genişlemez ya da kaymaz. Meme ucuna giden bütün yapılar (süt yolu, sinirler, damarlar vb.) değişmeden kalır. Memenin emzirme gibi işlevlerine zarar vermez. Kesik izi sadece çıplakken ve aşağıdan bakıldığında görülebilir. Ayrıca, implant yerleştirildikten sonra tekrar ameliyat gerektiren bir durum (implantın değiştirilmesi ya da alınması gibi) ortaya çıkabilir. Diğer meme implant ameliyatlarındaki kesikler bir kez iyileştiği zaman tekrar açılamazlar. Ancak meme altı kıvrımına (IMF) açılan kesik gelecekte tekrar kullanılabilir.

Meme ucu çevresine (periareolar) atılan kesikler genellikle hilal şeklinde ve renkli bölge ile ten arasındaki geçiş çizgisinde olurlar. Bu bölgede süt kanalları, sinir uçları ve bazı yararlı bakteriler bulunur. Buradan atılan bir kesik, bu birimlerin oluşturduğu iç yapıyı keser ve komplikasyon (enfeksiyon, uyuşukluk, emzirememe vb.) oluşma riskini arttırır. Ayrıca, bu bölgedeki kesik izlerinin dar bir kıyafetten ya da mayo üzerinden görünme ihtimali vardır.

Meme ucunun boydan boya ortasından geçen cerrahi kesimler de göğüs dokusunu, kanalları, kan damarlarını ve sinir uçlarını keser. Ayrıca bu ameliyat sonucunda doğal olarak oluşan yara izi meme ucunun içeri çekilmesine neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı çoğu kadın için bu yol önerilmez.

İmplantların kol altından yerleştirilmesi (trans-axillary) durumunda operasyon tek seferde ve hatasız yapılmalıdır. Çünkü gelecekte başka bir göğüs ameliyatı gerekirse, cerrahi kesik tekrar bu bölgeye atılamaz. Kol altında üreyen bakteriler ve bu bakterilerin oluşturduğu kokuları bastırmak için kullanılan parfüm ve deodorantlar ameliyat sonrası enfeksiyon riskini arttırır. Ayrıca istenmeyen kıllardan kurtulma yöntemleri de bu bölgedeki kesik yarasına zarar verebilir. Yara izi, kollar yukarı kaldırıldığında ne kadar silik olsa da dikkatli gözler tarafından görülebilir.

Göbek deliğinden göğse doğru yapılan kesim yöntemi rutin ameliyatlarda uygulanan bir yöntemden ziyade bir kurnazlık olarak kabul edilebilir. Özel aletler ve ucunda bir kamera bulunduran uzun bir boru göbek deliğinin üzerindeki derinin altından girerek göğsün alt kısmındaki bölgeye kadar ilerler. Eğer ameliyat sırasında kanama ya da kameradan görüş sıkıntısı gibi bir problem çıkarsa ikinci bir kesim yapılması gerekir. Bu yöntemde silikon kullanılamaz, tuzlu su ile doldurulmuş bulunan meme protezi (saline protezi) kullanılabilir. Bu protez sızma yapacak olursa içindeki serum vücut tarafından emilir ve dışarı atılır. Ayrıca bu da tek seferde yapılması gereken bir kesimdir ve ameliyat sonrasında deri altında uzunca ve kalıcı bir yara izi oluşma ihtimali yüksektir. Bu yöntem birçok komplikasyona neden olabildiği için hastalara önerilmekten kaçınılır.

Bütün meme büyütme ameliyatları farklı olduğu için kişinin anatomisine ve isteklerine göre özel tasarım yapılmalıdır. Değişik bölgelerdeki yaraların sizde nasıl gözükeceğini öğrenmenin tek yolu doktorunuza özel olarak danışmaktır.

KADINLARIN HANGİ TİP GÖĞÜS ŞEKLİNİ TERCİH EDİYOR?

Kadınlar büyük ve dik göğüs tipini seviyor. Kadınlar için en cazip estetik ameliyattır. Bazı kadınların göğüs simetrisi sorunlu olabiliyor. Bunu düzelttirmek ve her iki göğsü simetrik hale getirtmek için de bu ameliyat oldukça kullanışlıdır.

Göğüslerinizin görünümünden memnun değil misiniz? Bu sizin moralinizi mi bozuyor? Göğsünüzü büyüttürmek mi istiyorsunuz? Hamilelikten ya da kilo kaybından dolayı göğüslerinizin şekli mi bozuldu? Sarkan göğüslerinizi sıkılaştırmak mı istiyorsunuz? Tüm bu sorunlarınızın çözümü artık çok kolay.

Estetik ameliyatla göğüslerinizi büyüterek şeklini istediğiniz hale getirebilirsiniz. Meme büyütme estetiği birçok kadın için en cazip cerrahi yöntemdir. Sadece büyütmek için değil, bazı kadınlarda göğüs simetrisi bir sorundur, bunun düzeltilmek ve her iki göğsü simetrik hale getirmek için de bu ameliyata başvuruyorlar.

Ayrıca meme kanseri hastaları için de hastalığın tedavi sırasında şekli bozulan göğsü eski formuna döndürmek için de başarılı bir yöntemdir. Yukarıda belirtilen nedenler dışında ayrıca konjenital anomaliler, travma ve kalıtım nedeniyle göğüslerinin şekli bozulan kadınlara da yardımcı olur.

Şimdi bunun nasıl yapıldığına bir bakalım! Meme büyütme her göğsün arkasına bir implant yerleştirilmesini içeren cerrahi bir işlemdir. Bu, kadınların göğüs hatlarını istedikleri boyuta çıkarma imkânı verir.

Evet, size nasıl yardımcı olabileceğini, işlemin nasıl gerçekleştirildiğini, ameliyat sonrası hangi sonuçlarla karşılaşabileceğinizi ve herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Meme büyütme ameliyatı geçiren kadınların operasyondan sonra nasıl bir göğse sahip olacaklarını tüm detaylarıyla bilmelidir. Artık bu ameliyatlarda çok nadir komplikasyon yaşandığı için güvenirliğinden de şüphe etmemeliler.

Meme büyütme ameliyatı kadınların kendilerine güvenlerini arttırır. Dahası, implantların hamilelik sırasında sağlığınız için ve sonrasında bebeğinizi emzirirken de hiçbir sakıncası yoktur. Bu sizin için olduğu kadar gelecekte bebeğiniz için de güvenlidir, hiç endişe etmeyin! Ancak, ameliyattan önce gelecekte hamile kalma ve bebeğinizi emzirme isteğiniz olduğunu doktorunuzla paylaşmanızda yarar var, çünkü bu ameliyatın yöntemini ve sonuçlarını değiştirebilir.

Kısacası özlemini çektiğiniz o çarpıcı görünüşe ulaşmanız artık çok kolay!

GÖĞÜS STİLİMİZİ NASIL SEÇMELİSİNİZ?

Damla stili meme mi, yoksa yuvarlak meme mi istiyorsunuz? Buna karar verirken belinizin inceliği, omuzlarınızın genişliği ve basen genişliğinizin de çok önemli olduğunu unutmayın. Dar omuzlu kişilerde yuvarlak göğüs, damla tipi göğüs kadar güzel durmaz. Omuzlarınızın çok daha dar görünmesine neden olur. Kemik yapınız ve vücut hatlarınız çok inceyse büyük implantlar doğal durmayacaktır. Ya da kalın bir beliniz varsa damla tipi meme implantları belinizin daha da kalın görünmesine neden olabilir. Cerrahınızın tavsiyesini almalısınız, vücut tipinize en uygun implantı tavsiye edecektir.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATINDAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER NEDİR?

Göğüs büyütme ameliyatı iyileşme süresi ameliyatın şekline ve kişiye göre değişiklik gösterir. Hastaların operasyon sonrası iyileşme süreleri cerrahın uyguladığı tekniğe (meme implantlarının kas dokusunun üstüne ya da altına konulması ya da cerrahi kesiğin yapıldığı yer) ve cerrahınızın ne kadar nitelikli olduğuna bağlı olsa da hastaların operasyon sonrası eylemlerinin de bu süreçte etkisi oldukça büyüktür.

Kısa sürede iyileşip günlük hayatlarına devam etmek isteyen hastaların göze önünde bulundurmasında fayda olacak birkaç tavsiye:

1- Doktorunuzun verdiği tavsiyeleri iyi dinleyin. İyileşme süreciniz konusundaki talimatlar doktorunuz tarafından adım adım açıklanır. Yaşınıza, fiziksel özelliklerinize ve sağlık durumunuza göre doktorunuz size ameliyat sonrası birkaç hafta içinde neyi yapmanızın sakıncalı olup olmadığını söyleyecektir.

2- Ağır eşyalar kaldırmak, tenis oynamak, trambolinde zıplamak gibi abartı güç ya da hareket gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Bu önemlidir çünkü yeni kapatılmış cerrahi kesiklerinizi ya da yeni implantlarınızı zorlanmaya ya da baskıya maruz bırakmak istemezsiniz.

3- İlaç alın. Size ameliyat sonrasında yaralara direk olarak uygulayabileceğiniz ya da ağız yolu ile alabileceğiniz iyileşmeye yardımcı ve ağrı kesici ilaçlar yazılacaktır. Ayrıca bu ilaçlar göğüslerinizde enfeksiyon oluşma ihtimalini düşürürler.

Doktorunuzun sizin için yazdığı ilacı yaralarınıza ve göğsünüze sürün. Bu ameliyat yaralarının ve göğüs dokusunun iyileşmesine dışarıdan yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı ilaçlar ameliyattan kalma acı ve ağrıları uyuşturmayı sağlamak gibi etkilerde bulunabilir.

Doktor reçeteli oral ilacınızı göğüs dokusunu içeriden iyileştirmek ve acıyı rahatlatmak amacı ile kullanmanız önemlidir.

4- Göğüslerinize shea yağı içeren nemlendiriciler sürün. Göğüs implant ameliyatından sonra deri daha yeni gerildiği için göğüsleriniz kızarık ve parlak durabilir. Shea yağı kullanarak deride gerilme izleri kalmasını önleyebilirsiniz.

5- Göğüslerin hareketini azaltacak destekli bir sutyen giyinin. Bunun için en uygun sutyen spor sutyenleridir. Büyütülmüş göğüslerinizi ne kadar hareketsiz tutarsanız o kadar hızlı iyileşirsiniz. Gerekli desteği sağlamayan bir sutyen yeni implantlarınızda çok fazla gerilmeye neden olur.

6- Ameliyat sonrasında 10 güne kadar sırtüstü yatmaktan kaçının. Göğüslerinizin üzerinde yatarak onlara basınç uygulamak ameliyat yaralarının tekrar açılmasına böylece göğüste acıya ve düzeltilmesi için doktor randevularına neden olabilir.

Çoğu plastik cerrah potansiyel hastalara kendilerine merak ettiklerini danışmaları için ücretsiz fırsat tanır. Eğer henüz göğüs büyütme ameliyatı yaptırmadıysanız bu ameliyata hazır olup olmadığınızı önceden bir doktora danışıp sorun. Ameliyatın can yakıcı olabileceğini ve iyileşme sürecinin birkaç hafta sürebileceğini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Eğer ameliyatı olduysanız ve iyileşme sürecinizle ilgili aklınıza takılan, cevabını alamadığınız soru varsa doktorunuza danışın, size yardımcı olacaktır.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI İÇİN EN UYGUN DÖNEM NE ZAMANDIR?

Son dönemde kadınların geçirdikleri estetik operasyonlar arasında en çok yaptırılanların arasına girmeyi başarmış olan meme büyütme ameliyatı, kadınların aklında birçok soru işareti uyandırmaktadır. En çok sorulan sorulardan biri ise “Meme büyütme ameliyatı en uygun dönem ne zamandır?”

Bu sorunun cevabını belirlemek için hastalarımız ilk olarak bu prosedürü ne için seçtiklerini belirlemelidir. Örneğin; yaz aylarında güzel bir vücuda sahip olmak ya da tören, yemek vs. gibi aktivitelere daha güzel bir vücutla katılma isteği ameliyat zamanını belirlemektedir. Unutmayın ki göğüs ameliyatı dinlenme ve iyileşme süreci gerektiren bir süreçtir. Tabi ki her hastamızın estetik ameliyat geçirdiği ertesi gün plaja ya da işe gidebilmesini isteriz. Fakat dediğimiz gibi göğüs büyütme ameliyatlarında kadının vücuduna yerleştirilen implantı benimsemesi ve doğal bir görünüme kavuşması için belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç vardır.

Bu yüzden bahar ve yaz ayları kadınların göğüs büyütme operasyonu için kadınların en çok tercih ettikleri zamandır. Özellikle hastalarımız nisan ve mayıs aylarında operasyon yaptırarak yaz aylarına hazır bir şekilde girmek istemektedir.

Kış ve sonbahar aylarında ise hastaların dışarda yapacakları etkinlikler azaldığı için kendilerine ve iyileşme sürecine daha çok vakit ayırabilmektedirler. Öte yandan soğuk hava nedeniyle giyinilen kıyafetlerin kalınlığı da süreci biraz zorlaştırmaktadır. Birçok hastanın ve doktorun görüşüne göre ise, yapılan ameliyatın tam olarak iyileşmesi, göğüs hatlarının tam oturması ve yaz ayları için hazır olmak isteyen hastalar için kış-sonbahar aylarının ideal olduğudur.

Göğüs büyütme ameliyatlarında fiyatların bu kadar değişiklik göstermesinin nedeni nedir?

Göğüs büyütme ameliyatlarıyla ilgili en sık sorulan soruların başında ücret bilgisi gelir. Göğüs büyütme ameliyatı için ücret, geniş bir faktör yelpazesine bağlı olarak değişir. Ameliyatı yaptıracağınız yer, ameliyatla ilgili masraflar (anestezi gibi), tıbbi tahliller ve cerrahınızın ücreti göğüs ameliyatı ücretine etki eden faktörler arasındadır.

Göğüs büyütme ameliyatının ücreti uygulanacak tekniğe ve implantın kalitesine göre değişiklik gösterir. Örneğin, hastanın silikon damla protez mi ya da sonradan bir solüsyon yardımıyla içerideyken şişirilen silikonlardan mı istediği ücret aralığını değiştirir.

Ameliyatın bedeli, ameliyatın yapıldığı yere göre de değişir. Yurtdışında ameliyat olmayı tercih edecek hastalar için yapılan ülkeye, yurtiçini tercih edecekler için de yapılan şehre göre ücret değişkenlik gösterir. Ayrıca ameliyatın yapılacağı hastane de önemlidir. Seçilen hastanenin kalitesi ve donanımı da ameliyatın ücretine etki eder.

Ameliyat sırasında anestezi kullanılması kaçınılmazdır. İmplantların, uygulanan tekniğin ve verilen hizmetin kalitesi doktordan doktora değişir. Unutmayın ki hiçbir doktor bir diğerine benzemez ve bu sebeple sonuçlar (ve ücretler) hepsinde farklılık gösterecektir.

Genel olarak 2014 – 2015 itibarıyla meme büyütme ameliyatı 10.000 TL civarında değişmektedir. Kesin ücreti doktorunuzla görüştükten sonra ihtiyaçlarınız ve isteklerinize göre belirlenir. Ancak unutmamak gerekir ki kötü yapılmış bir meme implantının düzeltilmeye çalışılması, operasyonun ilk kez yapılmasından çok daha maliyetli olur.

Ameliyatın sonucundan memnun olmanız, ücretin düşüklüğünden duyacağınız memnuniyetten çok daha önemlidir. Bu yüzden karar aşamanızda daha düşük ücretli olanlara öncelik verseniz de en önemli kriterin ameliyatın kalitesi olduğunu unutmamalısınız.

Göğüsleri korumak için ne yapılmalıdır?

Çok fazla güneşe maruz kalma elastin liflerinizi zayıflatarak göğüslerinizin aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Lekeler, çatlaklar ve ciltte gevşemeye de neden olur. Bunun yüksek faktörlü güneş koruyucuları ve nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yaparak implantı tutan kaslarınızı da güçlendirmelisiniz.

Plastik cerrahınızı iyi seçerseniz, ne olursa olsun göğüslerinizin büyüklüğünden ve şeklinden memnun kalacağınız bir operasyon geçirebilirsiniz.

Meme estetiğiyle ilgili en sık sorulan sorular?

Hastalarımızın en çok merak ettiği ve en çok sordukları sizin için toparladım.

Ameliyat acı verecek mi?

Genel olarak operasyondan sonraki ağrı, ağrı kesici haplarla kolayca kontrol edilir. Hastalar meme bölgesinde sertleşme ve ağrı hissedebilir. Gerginlik, uyuşukluk, kaşıntı ya da dokunmaya duyarlı hissedebilir. Bazı hastalar kollarını kaldırırken rahatsızlık hissedebilir. Ama ağrının miktarı ve süresi kişiye göre değişir. Bazı hastaların rahatsızlığı azdır. Bazılarının ise daha fazla ve daha uzun sürer.

Ameliyattan sonra yara olacak mı?

Tıp kesi izlerini en aza indirecek kadar çok gelişti. İnce ve çok az fark edilecek şekilde yara izi oluşuyor, tam iyileşmeyi sizin vücudunuzun iyileşme potansiyeli belirler.

Ameliyatın yan etkisi var mı?

Her güzel şeyin bir bedeli var. Sonuçta bu bir ameliyat, her ameliyatta olduğu sonrasında ağrı, kaşıntı ve şişme görülebilir. Doktorunuzun tavsiyesine tam olarak uyarak bu süreyi sorunsuz ve çabuk atlatmak sizin elinizde.

İmplantlarım ne kadar dayanır?

İmplantların da bir kullanım süresi var. Bu süre hastaya göre değişir. Ama meme implantlarınız size sorun çıkarmıyorsa, implantlarınızın değiştirilme süresiyle ilgili önceden belirlenmiş kesin bir tarih yok.

GÖĞÜS BÜYÜTME AMELİYATI

Göğüs büyütme estetiği, sarkık meme sorunlarını gidermez. Sarkık göğüslerinizin daha dolgun görünmesini ve sarkıklığın giderilmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ile meme büyütme operasyonunu birlikte yaptırmalısınız. Meme büyütme estetiği bireysel bir işlemdir ve başkasının isteklerini yerine getirmek için yapılan bir işlem değildir, kendiniz için yapmalısınız.

Silikon meme protezlerinin, süt vermeyi zorlaştırdığı veya kansere neden olduğu şeklinde söylemler bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

OPERASYON ÖNCESİ GÖRÜŞME

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.
Operasyon sonrası erken ve geç muhtemel görüntünüz hakkında size bilgi verilir.
Seçilecek silikon meme protezin tipi ve boyutu; protezin hangi bölgeden konacağı, göğsünüzde istediğiniz boyut artışı gibi ayrıntılar operasyondan önce sizin meme anatomisi, deri esnekliği ve vücut tipine bağlı olarak beraber değerlendirilerek belirlenir.
Meme protezi için gerekli kayıt belgeleri doldurulur.
Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

OPERASYON YAŞI

Amerika Birleşik Devletlerinde 18 yaş ve üzeri salin meme protezlerine, 22 yaş ve üzeri silikon meme protezlerine izin verilir. Rekonstrüktif amaçlı daha erken yaşlarda salin protezlere izin verilir.

OPERASYON ZAMANINA HAZIRLIK

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise operasyondan önce mamografi veya gerekirse ultrasonografik radyolojik tetkikler yapılır.
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

OPERASYON TEKNİĞİ

Protez, dört değişik alandan konulur;

1- Meme altı kıvrımı (Submammarian)
2- Meme baş altı kıvrımı (Sirkumareolar)
3- Koltukaltı (Aksiller)
4- Göbekten (Umblikus)

Protez, memede dört değişik alana yerleştirilir;

Meme gland altı
Dual planda
Kas altı
Fasya altı
Her bir uygulamanın avantaj ve dezavantajları vardır, Protezin tipi, boyutu ve yerleştirileceği alan; vücudun, memenin ve deri kalitesinin durumuna göre değişecektir.

ANESTEZİ TÜRÜ
Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

OPERASYON SÜRESİ
1-2 saat kadar sürer.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Göğüs büyütme operasyonu sonuçları hemen görünür. Bir gece hastanede kalınır.

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kabul edilebilir minmal düzeydedir. Erken dönemde şişlik, ödem, meme başında hissizlik olabilir. Bunlar birkaç günde kendiliğinden geçecektir.

Protez kas altına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Operasyon sonrası memeye sargı uygulanır. Eriyen dikişler atıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir.

3 hafta sonra protez normal yerine yerleşir. Hastaya 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Silikon protezleri dış darbelere oldukça dayanıklıdır.

Operasyondan 2 ay sonra yüzü koyun yatılabilir. Silikon meme protezi, daha sonraki yapılacak mamografi ve cerrahi muayenede problem oluşturmaz.

Bağımsız tıp enstitüleri tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda güvenilir silikon meme protezlerinin, kansere yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir bağ bulunamamıştır.

Meme büyütme operasyonu sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Protezle meme büyütme operasyonu, genellikle iyi sonuç veren, kişinin özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
Menü