fbpx

Son zamanlarda sağlıklı beslenme ve diyete ilgi öncekine nazaran artmış olsa da hala spor yapmadan, hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışanlar yok değil. Özellikle hızlı ve fazla kilo kaybı vücuttaki sarkmaların ve yazımızın konusu olan kol sarkmalarının en önemli sebebi.

Aslında sadece kilo vermeyle de alakalı değil koldaki sarkmalar. Zamanın etkisiyle de kolda hoş olmayan deformasyonlar ortaya çıkabiliyor. Düzenli spor yapmak bu kol sarkmalarını engellese de oluşan sarkmaların ne yazık ki çaresi olamıyor. Dolayısıyla estetik ameliyat bu aşamada tek çare oluyor ve bu operasyona talep gün geçtikçe artıyor. Yapılan bir araştırmaya göre son 10 yılda kol estetiğinde %40 oranında bir artış var.

Eğer siz de böyle bir operasyona kararlıysanız doktorunuzla ameliyatınızı planlarken kalacak iz hakkında kesin bir şekilde konuşmayı unutmayın. Kesiğin günlük hareketler sırasında görünüp görünmemesi, izin uzunluğu, büyüklüğü konusunda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi isteyin. Sıkı, dilediğiniz kollara kavuşmuş olsanız bile bu ayrıntılar günlük yaşamınızda son derece önemlidir.

Kol germe ameliyatları sarkma derecesine göre kesi yardımıyla deri gerilerek ya da liposuction işlemi yapılarak koldaki deformasyon düzeltilebiliyor. Ameliyat süresi de kolunuzun önceki durumuna göre değişse de maksimum iki saatte operasyon sonlanıyor.

Ameliyat sonrasında kısa bir süre içerisinde günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Ancak genel olarak 6 hafta boyunca kollarınızı zorlayacak aktivitelerden kaçınmanız gerekiyor. Ameliyattan sonraki komplikasyonlar hakkında da doktorunuzdan ayrıntılı bilgi istemeyi unutmayın.

Op. Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x