fbpx

Akıllı telefonlarla fotoğraf çekmenin kolaylaşması, yani çekilen selfie’ler, sosyal medyada paylaşılan resimler kişilerin profil kusurlarının farkına varmasını ve yüz protezleri ile profil düzeltme estetiğine olan talebin artmasını sağlıyor.

Birçok kişi profil görüntüsünden memnun olmaz. En sık şikayet edilen sorunlar ise burun, çene, yanak ve alın bölgesi ile ilgilidir. Burundaki şekil bozuklukları, çene belirsizliği, yanak çöküklüğü, alın çıkıklığı profilden estetik görünümü etkileyen en sık görülen estetik sorunlardır.

Yüzün anatomik yapısı cilt, doku ve iskelet yapıdan oluşur. Yüzün kemik yapısı doğuştan yani kalıtımsal olarak ya da sonradan yaşanılan bir travma veya diş problemlerine bağlı olarak bozulabilir. Bu gibi estetik problemlerde var olan estetik bozukluğun durumunda göre ya kişinin kendi kemik yapısı ameliyat edilerek ya da protez kullanılarak düzeltilebilir.

Yüzün hangi alanlarına protez uygulaması yapılabilir?

Protezler daha çok çene ve yanak bölgesine protez uygulaması yapılır. Burun kemiği problemlerinde ise kişinin kendi kemik ve kıkırdağından faydalanabilir. Elmacık kemiği estetiğinde de protez uygulamasından yararlanılabilir. Çene kemiği estetiğinde ise çenenin uç ve yan kısımlarına protez eklemesi yapılabilir.

Yüz protezleri nedir?

Yüz protezleri genellik ile silikon veya polietilenden üretilen ve estetik cerrahide kullanılan, vücuda herhangi bir yan etkisi olmayan malzemelerdir. Protez malzemeleri özellik ile küçük kesilerden rahatlık ile yerleştirilebilecek ürünlerden kullanılır. Silikon protezlerin yerleştirilmesi daha kolayken, polyethylene malzemeden üretilen protezler daha zor yerleştirilebilir.

Yüz protezleri hangi estetik sorunların tedavisinde kullanılır?

Yüzün kemik yapısı en az cildin görünümü kadar yüz güzelliğinde önemli bir rol oynar. Elmacık kemikleri ve çene kemiği belirgin hale getirilerek yüzün görünümü daha estetik bir hale getirilebilir. Profilden görünümde çene çıkıklığı ve erkeklerde köşeli çene yapısı yüzün genel şekli ile uyumlu olduğu sürece kişiye çekici ve güzel bir görünüm verir.

Yüze protez uygulaması nasıl yapılır?

Yüz protezlerinin ameliyat ile yerleştirilmesi bölgeye değişiklik gösterir. Ağız içi ya da çene altından ufak kesilerin içinden yerleştirilebilir. Silikon protezler direkt yerleştirilir, ancak polyethylene protezler genellik ile vida ile kemiğe sabitlenir. Operasyon uygulanacak işlemin boyutuna, hastanın ve cerrahın seçimine göre lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Bu sayede ameliyat süresince hasta hiçbir şey hissetmez. İşlem ortalama 1 saat içinde tamamlanmış olur.

Yüz protezleri operasyonlarına nasıl hazırlanılır?

Yüz protezi estetiği operasyonlarında 3 hafta öncesinden sigara kullanımının kesilmesi tavsiye edilir. Son hafta içinde kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar kullanılmamalıdır. Operasyona gireceğiniz gün gece 12’den sonra bir şey yiyip içilmemelidir. Düzenli kullanılan bir ilaç varsa doktora bildirilmelidir. Ayrıca şeker hastalığı, diyabet gibi başka sağlık problemleriniz varsa doktor bilgilendirilmelidir.

Yüz protezi uygulamasından sonra nelere dikkat edilmelidir?

Operasyonun ardından protezin takıldığı bölgede hafif bir ödem oluşabilir. Ertesi gün hafif bir ağrı hissedilebilir. Hafif ağrı kesiciler kullanılarak bu ağrılar giderilebilir. Hasta birkaç günlük bir dinlenmenin ardından günlük yaşantısına devam edebilir. Protezin tam şeklini alması için bir iki haftalık bir iyileşme süreci gerekebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x