fbpx

Ben Aldırma ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Herkesin cildinde ben bulunur. Bazıları doğuştandır, bazıları ileriki yıllarda ortaya çıkar. Çoğu zaman, onları görmezden geliriz, çünkü sorun çıkarmazlar. Yüz bölgesinde olduğu zaman sıkıntı verirler, özellikle de benlerin büyük veya çıkıntılı olduklarında, çünkü kötü bir görünüme neden olurlar. Sonuçta, insanların ilk baktığı yer yüzümüzdür.

Ben oluşumunun nedeni nedir?

Bir kişinin sahip olduğu ben sayısını genetik yapısı belirler. 100’den fazla ben içeren ciltlerde “cilt kanseri” gelişme riski artar. Güneş maruziyeti benlerin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu benlerin ileriki dönemlerde görünme eğilimi vardır. Bu nedenle güneşe maruz kalmadan önce güneş koruyucu uygulamak önemlidir.

Ben aldırılabilir mi?

Yüzünüzde ya da vücudunuzun görünür bir yerinde sizi rahatsız eden bir beniniz varsa, bunu aldırabilirsiniz. Benler, karakteristik özelliğine bağlı olarak radyofrekans ablasyonla ya da cerrahi kesi ile çıkarılabilir. Bazı benler lazerle de çıkarılabilir, ancak genellikle bir seanstan daha fazla işlem yapmak gerekebilir. Ben alma işlemi 5 ila 10 dakika arasında sürer ve tek ziyarette yapılabilir. Doğru teşhis konulması için bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu kontrolün ardından cerrah benin hangi teknik ile alınması gerektiğine karar verir. Genel olarak, benler şu sebeplerden dolayı alınabilir:

 • Kişiyi rahatsız ediyorsa
 • Estetik olmayan bir görünüme sahipse
 • Cilt kanseri riski varsa

 

Benler hangi durumda tehlikeli olabilir?

Cilt kanseri riski taşıyan benler genellikle boyut ve renk açısından değişir. Sahip olduğunuz tüm benleri izlemek için aşağıdaki maddeleri takip etmeniz çok önemlidir.

Asimetri: Simetrik olmayan ben

Sınır: Sınırları tam olarak belirgin olamayan benler

Renk: Kısa süre önce koyulaşan benler

Çap: Çapı 0,5 cm’den büyük veya hızla büyüyen benler

Kabartı: Üst yüzeyi kabararak yükselmiş olan benler

Benlerinizden birinde ya da birkaçında bu tür belirtileri fark ederseniz, derhal bir cilt doktoruna başvurmanız gereklidir.

Ben aldırırken acı hissedilir mi?

Operasyondan önce lokal anestezi uygulandığı için herhangi bir şekilde ağrı hissedilmez. Lazer destekli uygulamalar ile benin alınması durumunda ise tedavi öncesi benin bulunduğu bölgeye uyuşturucu bir krem ​​uygulanır.

Ben aldırma operasyonundan sonra iz kalır mı?

Ben aldırma estetiğinde, benin derinliğine ve kullanılan tekniğin türüne bağlı olarak, hafif bir yara izi oluşabilir. Benin derinliği çok fazla ise iz bırakmamak izin tedavi 6 ya da 8 hafta aralıklar ile 2 ya da 3 seans şeklinde uygulanabilir. Cerrahi operasyonla ise bir defada alınır. İz kalmaması için estetik dikiş uygulanır.

Prosedürden sonra ne olur?

Benin alındığı alanın üzerinde hafif bir kabuk oluşabilir. Endişelenmenize hiç gerek yok. 1 ya da 2 hafta içinde bu kabuk düşer ve altından yeni cildiniz ortaya çıkar. Kabuğun kendiliğinden düşmesini beklemeniz çok önemlidir. Beniniz çok büyük ve dikiş atılması zorunluysa, 2 hafta içinde dikişlerin çıkartılması için tekrar ziyaret etmeniz istenecektir.

Herhangi bir komplikasyonu var mı?

Ben aldırma oldukça güvenli bir işlemdir. Bazen, işlem sırasında hafif kanama olabilir, ancak kolayca durdurulabilir. Benin alındığı bölgede birkaç gün içinde kaybolacak hafif bir kızarıklık ya da kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Enfeksiyon görünme riski oldukça düşüktür.

 

51 Yorum. Yeni Yorum

Merbaha benim yüzümde 3 tane belirgin şekilde ben var siyah rengi aldırmak istiyorum çok rahatsız oluyorum fiyatı nedir ve yeriniz nerde

Cevapla
  Op. Dr. Güncel Öztürk
  Mayıs 30, 2018 10:55 am

  Merhaba. İstanbul Nişantaşındayız. 05321778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Cevapla

Merhaba benim yüzümde 6 tane siyah Ben var aldırırsam iz kalırmı

Cevapla

sakal bölgesinde bulunan beni aldırırsam o bölgeden yine sakal çıkar mı?

Cevapla

15 yaşındayım yüzümde yüzeysel küçük bir ben var bu beni rahatsız ediyor lazer ile bunu yok etmem sakıncalı olabilir mi yaş itibarî ile?

Cevapla

Merhaba ben sabah ben aldırdım 7 8saat sonra bandaj ve üstümde kan var yanı kanama var normalmı

Cevapla

merhaba benim burnumun ucunda 5mm büyüklüğünde ben var bunu lazerlemi aldırmalıyım yoksa ameliyatla mı ve bide iz kalırmı

Cevapla
  guncelozturk
  Ocak 8, 2019 7:20 am

  Merhabalar. 0532 1778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Cevapla

merhaba benim burnumun üstünde 5mm ben var bunun lazerle mi yoksa cerrahi mi aldırılmalı ve bide iz kalırmı epostama fiyat listesi atabirmisiniz

Cevapla
  guncelozturk
  Ocak 8, 2019 7:17 am

  Merhabalar. 0532 1778789 numaralı telefondan asistanıma ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Cevapla

Burnumda 6mm ben var. sivirce ydi sıktım ben oldu korkumdan aldırmadım 12 yıldır var şu an aldirmak istiyorum yardımcı olursaniz sevinirim

Cevapla

merhaba ben 13 yaşındayım devlet hastanesinde benimi aldırmak istiyorum kaşınıyor sürekli üstünde sivilce çıkıp kanıyor ve gitgide büyüyüp kanıyor yaşımdan dolayı alırlar mı ?

Cevapla

Merhaba 12 yaşındayım ve yüzümde küçük çaplı bir ben var.çok rahatsizim devlet hastanelerinde aldırabilir miyim?

Cevapla

merhaba 12 yaşındayım yüzümde belirgin bir ben var aldırabilirmiyim?

Cevapla

Merhaba,
Hocam benim sol el yüzük parmağım ve sol ayak aynı parmak bu iki parmağımda 2 ufak ben var,
Ayrıca sağ el avuç içimde de silik bir görüntüde bir ben daha var bu benlerin konumları itibariyle fazla darbeye maruz kaldıklarından ötürü zamanla teklikeli hale gelebileceğini öğrendim. Benlerin çarpları 1-2 mm bu benlerin alınması benim için daha sağlıklı mı olur cerrahi işlemle alınabilir mi aynı anda 3 üde alınabilir mi siz bu işlemi önenir misiniz.. İyi çalışmalar dilerim

Cevapla

Merhabalar;

Sırtımda büyük bir ben var yaklaşık 13cm çapında dağınık ve açık renkte bir kaç uzman zararsız olduğunu ancak doğduğumda bunun olmadığından ailem emin aldırmam da bir sakınca var mı? Üzerine dövme yaptırmak istesem risk teşkil eder mi?

Teşekkürler.

Cevapla
Mustafa YAŞAR
Haziran 4, 2019 7:26 pm

Çenemde et beni vardı aldırdım dikiş kendiliğinden düştü arada ufak kasılmalar oluyor ben yerinde acaba bi zararı varmı

Cevapla

burnumun ucunda ben var 5mm kadar alırsam iz kalrmı.hangi yöntemle aldırmalıyım

Cevapla

Merhaba, Benimde burnumun sol alında et beni değil ancak küçük siyah ben var. Onu aldırabilir miyim?

Cevapla

  Merhabalar. Tabi aldırabilirsiniz. Öncelikle görmemiz gerekir

  Cevapla

   Merhabalar benim kasımın üstünde 3 4 cm lik ben var doğuştan aldırmak istiyorum iz kalirmi bide kasımın tam üstünde beni aldirica kas cikmassa diye korkuyorum

   Cevapla

    Merhabalar Kenan Bey. Kıl kökü alınmazsa tekrardan çıkar. Ben yapısına bağlı olarak iz kalabilir.

    Cevapla

Merhabalar. Ben 21 yaşındayım 9 yaşından beri yüzümde kollarımda ve vücudumda toplamda 50’den fazla ben çıkmış bulunmakta. 2’si göz çevresinde olduğu ve rahatsız ettiği için bu sene onları göz doktorunda lazerle aldırdım. Fakat yüzümde hala 15 tane (6 7 tanesi büyük) siyah renkte ben bulunmakta. Bunların 3 tanesi dışındakiler yüzeysel. Hepsini bir anda aldırma şansım var mı?

Cevapla

Merhaba,
Yaz aylarında ben aldırabilir miyiz?
Yaz aylarında aldırırsak dikkat etmemiz gereken şeyler nedir acaba,?
Teşekkürler

Cevapla

Merhaba,
Ayağımın üstünde 6mm boyutunda yapışık bir ben var aldırırsam ayağımda sorun çıkar mı?

Cevapla

Et beni yazin alinirmi

Cevapla

Yüzümde 3 tane ben var devlet hastanelerinde lazer ve radyo frekans ile tedavi varmıdır? Ameliyat veya dondurma yöntemi çok iz bırakır mı? Benlerin 2 tanesi sakal8mda alındıkdan sonra kıl çıkar mi oradan? Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Cevapla

  Merhabalar. Kıl kökünüz alınmazsa tekrar çıkabilir sakal. Devlet hastanelerine danışabilirsiniz

  Cevapla

yaz aylarında lazerle ben aldırmak sakıncalı mıdır?

Cevapla

Hocam merhaba radyofrekans ile alınması durumunda melanom riski ortadan kalkarmı yoksa onun için sadece cerrahi müdahalemi gerekiyor

Cevapla

mrb benim yanağımda hafif kabarık bir ben var aldırırsam iz kalırmı kalırsa ne yapmalıyım

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü