fbpx

GÜNCEL ÖZTÜRK

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği, medikal adıyla rinoplasti, yüzün tam orta bölgesinde bulunan burnun yapısını düzeltmek, estetik görünümünü iyileştirmek ve gerekliyse nefes alma fonksiyonlarını düzeltmek amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur.

Yüz, sosyal çevrede etkileşimde bulunurken insanlarda ilk dikkat çeken özelliktir ve burun yüzün en belirgin kısmıdır. Bu sebeple, burundaki şekil bozuklukları veya istenmeyen özellikler kişinin özgüvenini ve sosyal etkileşimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Burun estetiği, kişinin hem estetik görünümünü hem de sağlığını iyileştirerek özgüvenini önemli ölçüde yükseltebilir. Ancak, burun estetiği gibi bir operasyon öncesi ve sonrası sürecin doğru yönetilmesi, cerrahla iyi bir iletişim ve gerçekçi beklentilerin belirlenmesi, olumlu bir sonuç almak için kritik öneme sahiptir.

Videoyu oynat

Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun içerisindeki kemik ve kıkırdakların yeniden şekillendirilmesi ile yapılan burun estetiği işlemi çoğu zaman genel anestezi altında gerçekleştirilir. Burun yapısına bağlı olarak operasyon ortalama 2-4 saat arası sürer ve iyileşme süresi işlemin büyüklüğüne ve hastanın sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Rinoplasti ile burunda yapılabilen değişiklikler;

– Burun boyutu
– Burun şekli (kemerli burun estetiği)
– Burun eğriliği (deviasyon)
– Tipplasti (burun ucu estetiği)
– Burun delikleri
– Nefes problemleri

Bu değişiklikler genellikle hastanın estetik hedeflerine ulaşmak için bir arada kullanılır. Fakat, her hastanın ihtiyaçları ve hedefleri benzersiz olduğu için, rinoplasti süreci her hastaya özeldir ve doktor ile gerçekleştirilecek kişisel bir muayene sırasında belirlenir.

Burun Estetiği Teknikleri:

Burun estetiğine tıbbi literatürde iki farklı yaklaşım bulunmaktadır;

1- Açık Rinoplasti

Açık Rinoplasti operasyonlarında burun ucunun alt kısmına bir kesi açılır ve burun derisi kaldırılır. Daha invaziv olan açık burun estetiği operasyonları genellikle Dr. Güncel Öztürk tarafından komplike vakalarda kullanılmaktadır. Dr. Öztürk, eğer burun yapısı uygun ise, daha az travma sağlayacağından kapalı tekniği tercih etmektedir.

2- Kapalı Rinoplasti

Bu teknikte tüm kesiler burun delikleri içerisinden yapılır. Burun derisi havaya kaldırılmadığından burnun yapısı daha bütünsel olarak görülebilir ve hastanın yüz yapısına uygun bir burun şekli elde edilebilir. Koruyucu Rinoplasti yaklaşımını özümseyen Dr. Güncel Öztürk daha az iz, daha hızlı iyileşme ve daha doğal sonuçlar sağladığından dolayı operasyonlarının çoğunu bu teknik ile gerçekleştirmektedir.

Her burun yapısı farklı teknikler ve nüanslara ihtiyaç duyabilir. Örneğin burun kemeri 4 mm’den yüksek ise push-down 4 mm’den alçak ise let-down tekniğine uygun olacaktır. Bu sebeple operasyon öncesi mutlaka detaylı bir muayene gerekmektedir.

Kapalı Rinoplasti

Daha Az İz

Kırmadan Müdahale

Hızlı İyileşme

Doğal Sonuç

Makaleler

Dr. Güncel Öztürk’ün uluslararası medikal dergilerde yayınlanan burun estetiğinde geliştirdiği teknikler.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.

Burun estetiği ne kadar sürer?

“Burun estetiği kaç saat sürer?” sorusu plastik cerrah olarak duyduğumuz soruların en başlarında gelmektedir.

Burun estetiğinin süresi uygulanacak işlemin karmaşıklığına ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 2-4 saat arası süren rinoplasti operasyonu revizyon (önceden işlem geçirmiş burunlar) ve daha komplike işlem gerektiren vakalarda daha fazla zaman isteyebilir.

Genellikle işlem sonrası hasta hastanede 1 gün konaklar ve ertesi gün evine dönebilir. Operasyon sonrası morlukların azalması yapılan işlemin yoğunluğuna göre genellikle 1 hafta alır. Burun üstüne yerleştirilen plastik atel ise 5-7 gün sonrasında çıkarılır.

Burun Estetiği Sürecim Nasıl Geçecek?

01

Dr. Güncel Öztürk ile Muayene

Operasyon sonrası burnunuzun alacağı olası görüntüyü Dr. Güncel Öztürk 3D Vectra cihazı ile size gösterir.

Operasyon Günü Belirleme

Dr. GO evaluates the current situation of your hair and decides which method would suit you best.

02

Operasyon Günü

Ortalama 2 saat süren işlem sonrası 1 gece hastanede konaklarsınız.

03

Kontrol Günü

Dr. Güncel Öztürk operasyon sonrası kontrolünüzü yapar ve taburcu olursunuz.

04

Atel ve Silikon Alımı

5-7 gün sonrasında Dr. Güncel Öztürk atel ve silikonlarınız çıkarıldıktan sonra son kontrolü sağlar ve yeni burnunuza merhaba diyebilirsiniz.

05

Düzenli Kontroller

Seyahat etme imkanınız bulunuyorsa 1-3-6 ve 12. aylarda kliniğimizde sizi misafir ederek her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.

06

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatı birkaç faktör tarafından belirlenmektedir;

1- Cerrahın Deneyimi: İşlemi gerçekleştirecek cerrahın rinoplasti üzerindeki deneyimi fiyatı etkileyen önemli faktörlerden biri olacaktır.

2- Operasyonun Karmaşıklığı: Önceden de bahsettiğimiz gibi her burun yapısı farklı nüans ve yaklaşım gerektirebilir. İşlem ne kadar karmaşık olursa fiyat da ona göre değişkenlik gösterecektir.

3- Kullanılacak Teknik: Daha sofistike teknikler tecrübe ve inovatif ekipmanlar gerektirdiğinden fiyat üzerinde etkisi olacaktır.

4- Hastane Ücretleri: Operasyonun gerçekleştirileceği tesisin ücretleri de fiyatı etkileyecektir. Hastanede konaklama, anestezi ve tıbbi masraflar gibi etkenler de maliyeti etkileyebilir

Burun estetiği fiyatları 2023

2022 burun estetiği fiyatları konusunda daha önce sağladığımız bilgiler referans olabilir ancak her yıl bu fiyatların değişebileceğini unutmamanız önemlidir. 2023 burun estetiği fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Burun yapınızı kliniğe ileterek operasyona uygun olup olmadığınızı ve sizi nasıl bir sonuç bekleyeceği hakkında fikir alabilirsiniz.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.

Burun estetiği yaş sınırı? Burun estetiği kaç yaşında yapılır?

Burun estetiği yaptıracak adayın kemik oluşum sürecini tamamlamış olması elzemdir. Burun estetiği genel olarak kadınlarda 16 yaş ve erkeklerde 18 yaşından sonra yapılabilmektedir.

Reşit olmayan bireyler aile onayı ile burun estetiği operasyonuna girebilirler. Ayrıca bireyin operasyona engel oluşturacak kronik hastalıklara sahip olmaması, burun yapısının operasyona uygun olması ve beklentisinin gerçekçi olması da burun ameliyatını düşünmeden önce dikkate alınması gereken en önemli kriterler olarak görülmelidir.

Burun Estetiği

Dr. Güncel Öztürk’ün Burun Sanatı kitabına Doğan Kitap Evinden ulaşabilirsiniz

Sık Sorulan Sorular

Genellikle 2-4 saat arası süren rinoplasti operasyonu revizyon (önceden işlem geçirmiş burunlar) ve daha komplike işlem gerektiren vakalarda daha fazla zaman isteyebilir.
Operasyon sonrası 1 haftalık süreçte şişlik maksimum seviyeye çıkacaktır. Sonrasında kademeli olarak 2-3 hafta içerisinde inecektir fakat burun yapısının tamamen oturması kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber 6-12 ay arasında sürebilir.
İşlem sonrası 7-10 gün içerisinde morluklar çoğu geçmiş olur ve şişliğiniz minimum seviyeye iner. İyileşme süreci burun yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
Rinoplasti işlemine girecek hastanın kemik oluşum sürecini tamamlamış olması gerekmektedir. Burun estetiği genel olarak kadınlarda 16 yaş ve erkeklerde 18 yaşından sonra yapılabilmektedir.
Burun estetiği sonrası hafif çerçeveli gözlükler 3, kalın çerçeveli gözlükler ise 6 ay sonra takılabilir. Burun içerisindeki kemik ve kıkırdak dokuları yeniden şekillendirildiğinden iyileşme süreci sırasında üzerine baskı yapılmaması önemlidir.
Burun içerisinde modifiye edilen kemik ve kıkırdak dokusunun stabil kalmasına destek olması için kullanılan plastik atel genellikle operasyon sonrası 5-7 gün içerisinde alınır.
Kapalı rinoplasti operasyonlarında burun içerisine konulan dikişler kendi kendine eriyen türden dikişlerdir. Alaplasti (burun delikleri) küçültme işlemi yapılmadığı sürece burun içerisinde sadece eriyen dikişler kullanılır.