fbpx

Göğüs estetik ameliyatı hakkında en çok merak edilenlerden birisi de yara izlerinin nerelerde ve ne kadar görünür olacağıdır. Kesi bölgesi genellikle göğüs büyüklüğü ve biçimine, göğüsteki sarkmanın derecesine, cilt kalitesine ve meme ucu büyüklüğüne bağlı olsa da sizin isteklerinizin de kesi bölgenizin belirlenmesinde etkisi büyüktür. Bu yüzden kesi türlerini ve özelliklerini bilmenizde fayda vardır.  Meme implantları dört şekilde yerleştirlebilir:

Meme altı kıvrımı

 Meme altındaki doğal kıvrıma atılan kesi, implant yerleştirmede kolaylık ve hassaslık sağladığı için pek çok plastik cerrah tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. İmplantların asimetrik yerleştirilme riski çok düşüktür. Salin ya da silikon implantlar için kullanılabilir ve implantlar kas üstüne ya da altına yerleştirilebilir. Eğer derin meme kıvrımınız varsa yara izinin görünmesi çok zordur. Ancak yatarken, alttan bakıldığında ya da daha dik ve küçük memelerinşz varsa yara izi daha göz önünde olacaktır. Meme ameliyatının tekrarlanması durumunda tekrar kullanılabilecek uygun bir kesi bölgesidir.

 

Hastalar implantların meme altındaki kesiye baskı yaparak buralarda çıkıntı yaratacağından endişe edebilirler. Ancak kesinin boyutu implanttan daha küçük olacağı için böyle bir durum yaşanmaz. Ayrıca meme altı kıvrımında çok fazla kas ve sinir olmadığı için zarar verilecek doku miktarı da yok denecek kadar azdır.  

meme-implant-4Areola çevresi

 Meme ucunun çevresindeki koyu renkli bölgeye kesi atılır. Genellikle, meme dikleştirme ameliyatı yapılmadığı sürece, cerrah sadece areolanın alt yarısının etrafında bir kesi yapacaktır. Göğüs dikleştirme ameliyatında kesiler areola çevresinden aşağıya doğru ya da hem aşağıya hem yanlara doğru açılabilir. Bu durumda areoladan başlayarak memenin altına doğru inen ince bir kesi izi kalır.

 

Silikon jel implantlar saline implantlardan biraz daha büyük kesiler gerektirir. Areola çevresi kesiler de tıpkı meme altı kesisi gibi cerrahınıza implantı yerleştirmede kolaylık ve kesinlik sağlar. Bu kesi de kasın altına ya da üstüne yerleştirilecek salin ya da silikon jel implantları için kullanılabilir.

Areola çevresine atılan kesi koyu renkli dokuyla saklanır ve zor fark edilir. Yeniden meme ameliyatı gerekmesi durumunda kolaylık sağlar. Ancak pek çok kadın bu hassas bölgeye kesi attırmak istemez. Ayrıca gelecekte emzirme ile ilgili sorunlar yaratabildiği bilinmektedir.

meme-implant-2Kol altı

Göğüste hiçbir izin kalmasını istemeyen hastaların en çok tercih ettiği yöntemdir. Bu kesinin en büyük dezavantajı her ne kadar silik ve fark edilmesi zor olsa da koltukaltı bölgesinde bir yara izi kalmasıdır.

Kesi bölgesi daha uzakta olduğu için doktorunuzun çalışması daha zor ve implantın yerleştirilme hassasiyeti daha  az olabilir. Ancak doktorunuz bu kesiyi çok kez uygulamışsa kesi bölgesinin uzaklığı ameliyatın kolaylığı ya da başarısı konusunda sorun yaratmaz. Silikon jel implantlar için biraz daha büyük kesi gerekebilir.

 

meme-implant-3Göbek deliği

Katlanarak rulo haline getirilmiş implantlar göbek deliğine atılan kesiden sokularak göğse yerleştirilir. İmplantlar yerine oturtturulduktan sonra bir boru aracılığıyla içleri salin solüsyon ile doldurularak şişirilir. Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra boru çıkartılarak göbek deliğine dikiş atılır.

Bu yöntem silikon implantlar ile uygulanamaz. Bu yöntem meme ve çevresinde hiç iz bırakmıyor olsa da kesi bölgesi memeye çok uzak olduğu için implantları doğru şekilde yerleştirmek zordur. Sadece kas üstüne yerleştirilebileni implantlar zamanla kenarlara kayma riski taşır. Ayrıca revizyon ameliyatı gerekirse bu kesi bölgesi tekrar kullanılamaz ve farklı bir kesi atılması gerekir.  İmplantların yanlış yerleştirilme riskinin en fazla olduğu kesi bölgesi olduğu düşünüldüğünde bu bölgenin en çok tercih edilen seçim olduğu söylenemez.  Eğer göbek deliği kesisi istiyorsanız bu yöntemde uzmanlaşmış estetik cerrahları tercih etmenizi öneririz.

 

Her kesi tipi, cerrahın implant için aynı bölgeyi yaratmasına olanak sağlar. Tek başına kesi implantın nereye yerleştirileceğini, kasın altında mı üstünde mi olacağını belirlemez. Kesilerin tek amacı implant bölgesine erişim sağlamaktır.

Bir kesi türü diğerinden daha iyidir diyemeyiz. Mükemmel sonuçlar bu yöntemlerden herhangi biri ile elde edilebilir. En iyi kesi türü bireyin beklentilerine, fiziksel özelliklerine ve cerrah ile hastanın kararına bağlıdır.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x