Septorinoplasti (Burunda solunum zorluğu ve Burun Estetiği)

Burun estetiği ile birlikte burundan solunum almamıza engel olan ve burnun eğriliğine yol açan burnun orta kısmındaki septum denen yapının, şekil bozukluklarının düzeltilmesidir.
Septum deviasyonu (eğriliği); doğuştan, sonradan edinsel veya  travma sonucu oluşabilir, burun boşluğunu ikiye ayıran kemik ve kıkırdak yapıdan oluşan bir yapıdır.

Operasyon Yaşı

Anatomik yüz yapısının tam gelişmesi için ortalama erkeklerde 18 yaş, bayanlarda 16 yaş sonrası önerilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki burnunuzdan şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Burnuzun 8 değişik açıdan fotorafı çekilip ameliyat sonrası muhtemel görüntüsü bilgisayar üzerinde size gösterilir

Opere edilmiş  burunların ameliyat öncesi ve sonrası fotorafları gösterilir.

Nefes alma durumu endoskopik cihaz yardımı ile burun içi yapıları detaylı bir şekilde muayene edilir.  Ciddi nefes alma sorunu varsa sinüs filmi çekilir. Bu tetkik çok basit ve diğer başka problemleri (polip, sinüzit, geniz eti, burun etleri ve deviye septum vs rahatsızlıklar) detaylı bir şekilde tespit edilir. operasyon esnasında  varsa bu mevcut problemler düzeltilir

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

 Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir.

Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur.

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık iki saat önce hastanede olunmalı.

Odanıza geldiğinizde isterseniz  size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Genellikle  kapalı rinoplasti tekniği (Burun ucunda kesi yapılmadığından iz kalmayacaktır) kullanılır.

Burun yapısını oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir!! (Sanat ve bilimin buluştuğu nokta). Burun ucundaki düşüklük veya aşırı yükseklik, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip estetik bir görünümü sağlanır,

Burunda nefes almayı etkileyen deviye septum(burun orta duvar eğriliği)  ve konka(burun etleri) operasyon esnasında müdahale edilip düzeltilir.

Buruna yeni estetik şeklini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırıp ve bunun üzerinede 5-7 gün kalacak şekilde plastik atel yerleştirilir.

Tampon kullanılmamaktadır.

Anestezi Türü

Cerrahi işlemi hissetmemeniz ve hatırlamamanız için genel anesteziyi tercih edilir

Operasyon Süresi

Burundaki problemin büyüklüğüne bağlı olarak 1,5-3 saat arasında değişir

İyileşme Süreci

Burunda yapılan operasyona bağlı  olarak ya hasta aynı gün taburcu edilir, yada hasta bir gece hastanede kalır

Ameliyat sonrasında 3-4 saatlik Hiloterapi maskesi sayesinde yüzde şişlik, morluk ve ağrı, eski buz uygulamalarına göre çok daha az olmakta. Soğutma işlemi 15-20 derece arasında sabit tutulurken uygulama sırasında kullanılan maskeler sayesinde hastalarımız oldukça rahat etmekte.

İlk gün yüze soguk uygulama (Hiloterapi ilk 3-4 saatlik uygulama ve sonrasında soğuk kompres) ve ağrı kesiciler verilerek hastamız rahatlatılır.

Operasyondan 1-2 gün sonra eğer delikli silikon splint(burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır, ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş  alabilirisiniz. Buruna deliklerine sıkmanız için iki farklı burun spreyi verilir (biri 1 hafta diğeri 4 hafta kullanılır)

Operasyondan 2-3 gün sonra şişlik ve morluğun en fazla olduğu dönem (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) oluşabilir ve sonrasında hızla çözülür

Operasyonda 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır.

Operasyondan yaklaşık 7-9 gün sonra işinize dönebilirsiniz

Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir

Lens kullanımı operasyondan 3 gün sonrası, hafif çerçeveli gözlük kullanımı 1 ay sonrası, güneş gözlüğü gibi ağır çerçeveli gözlük kullanımı 3 ay sonrası gibi başlanabilinir.

Eğer nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve deviye septumada müdahale edilmişse operasyondan bir kaç ay sonra burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır.

Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyonda iki hafta sonra yapılabilir, iki ay  sonra da yüzmeye başlama zamanı olmalı.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun, burnunuza verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Burun son şeklini yaklaşık 6ay-1yıl civarında alır.

Buruna yeni estetik şeklini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırıp ve bunun üzerinede 5-7 gün kalacak şekilde plastik atel yerleştirilir.

instagrambar
4 yorum
 • Çağrı
  Cevapla

  Selam
  Son donemde burun neefes almakta zorlanıyorum bazen hemen geçiyor bazen zor
  Hangi ilaç kullanabilirm yardıma ihtiyacım var

  • Cevapla

   Merhaba Çağrı Bey. Öncelikle bir KBB uzmanına muayene olmanız gerekir. Estetik operasyonu sırasında varsa nefes alma sorununuzu da çözüyorum. İyi günler dilerim.

 • Emrah
  Cevapla

  Nakit parayla ne kadara mal olur

  • Cevapla

   Merhabalar. Randevu ve diğer bilgiler için 05321778789 numaralı telefondan asistanıma arama veya whatsapp yolu ile ulaşabilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

Yorum Bırakın

Bilgi
İLETİŞİM & SORU FORMU

Bilgilerinizi Bırakın, Size Dönüş Yapalım...