fbpx

GÜNCEL ÖZTÜRK

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah

Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? 2023 Son Teknikler

Meme (Göğüs) Büyütme Ameliyatı Nedir?

Neredeyse bütün kültürlerde doğurganlığın ve feminenitenin sembolü olangöğüslerkadınların sosyal hayatlarında ve psikolojilerinde büyük rol oynar. Doğuştan gelen etkenler, yaş, kilo kaybı, hamilelik ve meme kanseri sonrası doku kaybı gibi sebeplerle göğüslerinde hacim kaybı yaşayan kadınlar meme büyütme ameliyatı ile göğüslerinde diledikleri büyüklük ve şekli elde edebilirler.  nya çapında en fazla tercih edilen meme (göğüs) büyütme ameliyatı ayrıca en az komplikasyona sahip olan plastik cerrahi operasyonudur. Literatürde meme büyütme ameliyatı iki ana yöntem ile uygulanabilir; meme implantı ve yağ enjeksiyonu. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme göğüs yapısı uygun ise başarılı sonuçlar verebilir fakat meme implantı kalıcılığından dolayı çoğu senaryoda ilk seçim olarak önerilir.

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütmede (mamoplasti) nihai amaç sadece göğüslere dolgunluk kazandırmak değil aynı zamanda simetrik bir yapıya ulaşmasını sağlamaktır. Hacim kaybı, vücut yapısı ve beklentiyi göz önüne alarak cerrah uygun tekniğe ve implant seçimine karar verecektir.

Meme (Göğüs) Büyütme İnsizyon Bölgeleri;

1- Meme altı: Meme altına atılan kesi meme altındaki doğal kıvrımla uyumlu şekilde yapılır ve vücudun diğer bölgelerinin aksine buradaki kesi izi genişlemez. Meme ucuna giden bütün yapılar (süt yolu, sinirler, damarlar vb.) korunur ve değişmeden kalır.

Ayrıca diğer meme implant ameliyatlarındaki kesikler bir kez iyileştiği zaman tekrar açılamazlar. Ancak meme altı kıvrımına (IMF) açılan kesik gelecekte tekrar kullanılabilir.

2- Meme ucu çevresine (periareolar): Bu bölgeden atılan kesi genellikle hilal şeklinde ve minimum iz bırakmak için renkli bölge ile ten arasındaki geçiş çizgisinde olurlar.

3- İmplantların koltuk altından yerleştirilmesi: Trans-axillary kesi tek seferde ve hatasız yapılmalıdır. Çünkü gelecekte başka bir göğüs ameliyatı gerektiği senaryoda cerrahi kesik tekrar bu bölgeye atılamaz.

Kol altında üreyen bakteriler ve bu bakterilerin oluşturduğu kokuları bastırmak için kullanılan parfüm ve deodorantlar ameliyat sonrası enfeksiyon riskini arttırır. Ayrıca istenmeyen kıllardan kurtulma yöntemleri de bu bölgedeki kesi yarasına zarar verebilir.

Meme implantlarının yerleştirilmesi:

Meme protezleri kas altı(subpektoral veya dual plane) ya da kas üstü (subglandular veya submammary) olmak üzere iki farklı şekilde yerleştirilebilir.

1- Kas Altı: Bu yaklaşımda protez göğüs kasının ve göğüs duvarının arasına yerleştirilir. Bu yaklaşım genellikle daha doğal bir görünüm sağlar fakat iyileşme süresi genellikle biraz daha fazla zaman alır.

2- Kas Üstü: Bu durumda implant göğüs dokusunun ve göğüs kasının üzerine yerleştirilir. Bu yaklaşım genellikle daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar fakat implantın belirgin olma riski
vardır.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.

Hawaii Tipi

Göğüs Büyütme

Hawaii denildiği zaman akla deniz, güneş ve uçsuz bucaksız… Devamı

İngiliz Tipi

Göğüs Büyütme

The Sun gazetesinin yaptığı bir
araştırmaya göre …Devamı

Latin Tipi

Göğüs Büyütme

Latin güzelliği dolgun ve yuvarlak hatlar demektir. Yuvarlak ve… Devamı

Brezilya Tipi

Göğüs Büyütme

The Sun gazetesinin yaptığı bir araştırmaya göre …Devamı

Göğüs büyütme operasyonlarında implant türleri:

Göğüs büyütme operasyonlarında genellikle 2 tür implant çeşidi kullanılır; silikon implant ve salin (tuzlu su) implantı.

Silikon implant: Silikon implantlar doğal bir hissiyat ve görünüm sağladıkları için meme büyütme operasyonlarında kullanılan en popüler seçenektir. Bu implantlar çeşitli boyutlarda gelir içi jel benzeri bir silikon ile doludur. Silikon implantlar doğal meme dokusuna en yakın hissiyatı sağlayan implant türüdür.

Salin implant: Steril tuzlu su doldurulmuş silikon kabuktan oluşan bu implant türü implant patlama riskine karşı daha güvenlidir. İçindeki su vücut tarafından emileceğinden daha güvenli fakat diğer implant türlerine göre daha az doğal hissettirir.

meme büyütme

Mamoplastide implant şekilleri

Meme büyütme işlemlerinde kullanılan implantlar iki farklı şekilde gelir;

Yuvarlak İmplant ve Anatomik (Damla) İmplant

Yuvarlak İmplant: Adından da anlaşılabileceği gibi bu implant türü yuvarlak şekildedir. Meme dokusu altında dönse bile şekil bozukluğuna sebep olmaz.

Anatomik (Damla) İmplant: Damla tipi meme implantı ‘’anatomik şekilli implant’’ olarak da adlandırılır. Su damlası ya da gözyaşı damlası implantı olarak da bilinir. Aslında bu terimlerle kastedilen implantın meme formunda şekillendirildiği anlamına gelir. Anatomik ya da “damla” şeklindeki implantlar, göğüs şeklini taklit edecek şekilde şekillendirilen meme protezleridir. Üstleri incedir ve doğal göğüs tipine benzer şekilde aşağıya doğru genişler.

Meme büyütme işlemi ne kadar sürer?

“Göğüs büyütme operasyonu kaç saat sürer?” sorusu plastik cerrah olarak duyduğumuz soruların en başlarında gelir.

Meme estetiğinin süresi uygulanacak işlemin karmaşıklığına ve yapılacak cerrahi planlamaya göre değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak 1.5-2 saat arası süren meme büyütme operasyonu dikleştirme gibi kombine ya da daha komplike işlem gerektiren vakalarda daha fazla zaman isteyebilir.

Genellikle işlem sonrası hasta hastanede 1 gün konaklar ve ertesi gün evine dönebilir. Operasyon sonrası şişliklerin inmesi hastanın durumuna da bağlı olarak genellikle 7-10 gün arası sürecektir.

Meme Estetiği Sürecim Nasıl Geçecek?

01

Dr. Güncel Öztürk ile Muayene

Operasyon sonrası göğüslerinizin alacağı olası görüntüyü Dr. Güncel Öztürk 3D Vectra cihazı ile size gösterir.

Operasyon Günü Belirleme

Süreç hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra operasyon gününüz belirlenir.

02

Operasyon Günü

Ortalama 1.5 saat süren işlem sonrası 1 gece hastanede konaklarsınız.

03

Kontrol Günü

Dr. Güncel Öztürk operasyon sonrası kontrolünüzü yapar ve taburcu olursunuz.

04

Pansuman ve Bandaj

5-7 gün sonrasında Dr. Güncel Öztürk pansuman ve bandajlarınız alındıktan sonra son kontrolünüz sağlanır. Dolgun göğüslerinizle daha özgüvenli bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

05

Düzenli Kontroller

Operasyon sonrası size verilecek sporcu sütyenlerini 2 ay takmanız gerekmektedir. Seyahat etme imkanınız bulunuyorsa 1-3-6 ve 12. aylarda kliniğimizde sizi misafir ederek her şeyin yolunda gittiğinden emin oluyoruz.

06

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme fiyatı birkaç faktör tarafından belirlenmektedir;

1- Cerrahın Deneyimi: İşlemi gerçekleştirecek cerrahın göğüs büyütme operasyonu üzerindeki deneyimi fiyatı etkileyen önemli faktörlerden biri olacaktır.

2- Kullanılacak İmplantın Markası: Meme estetiğinde kullanılacak implantın markası da fiyat belirlemede önemli bir etkendir.

3- Hastane Ücretleri: Operasyonun gerçekleştirileceği tesisin ücretleri de fiyatı etkileyecektir. Hastanede konaklama, anestezi ve tıbbi masraflar gibi etkenler de maliyeti etkileyebilir

Göğüs büyütme fiyatları 2023

2022 meme büyütme ameliyatı fiyatı konusunda daha önce sağladığımız bilgiler referans olabilir ancak her yıl bu fiyatların değişebileceğini unutmamanız önemlidir. 2023 meme büyütme fiyatları hakkında bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Göğüs büyütme işlemi ile ilgileniyorsanız aşağıdaki butona tıklayıp randevu alarak 3D tasarım ile sizi nasıl bir sonuç bekleyeceği hakkında fikir alabilirsiniz.

Hangi tekniğin size daha uygun olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki butona tıklayarak ücretsiz fotoğraf muayenesi olabilirsiniz.